+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda -Zuhurat Baba Hazretlerinin Mucizesi- Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  -Zuhurat Baba Hazretlerinin Mucizesi-
  -Zuhurat Baba Hazretlerinin Mucizesi kısaca

  İstanbul'un fethi sırasında, Mutlu Kumandan ve Mutlu Asker saflarında yer almak için bu bahtiyarlar arasında yer alan isimsiz kahraman kumandanlar*dan biridir. Rivayete göre, İstanbul'un fethinden birkaç gün önce, ordu saflarında su sıkıntısı çekilmeye başlanmış. O sırada genç bir subay ortaya çıkıp, askerlere tas tas su dağıtmaya başlamış. Komutanlar, subay listesine bakmışlar. Onun adını göremeyince, şüphelenip kendisini sorguya çekmişler.
  Zuhurat Baba Hazretleri.jpg
  — Kimsin?

  — Fatih Sultan Mehmed Han'ın ordusunda subayım.

  — Yalan söylüyorsun.

  — Yalan söylemiyorum.

  — Adını ve suyu nereden bulduğunu söyle.

  — Adımı söylerim ama suyu nereden bulduğumu söylemem.

  — Tez yıkın şunu yere! Alın sırtındaki su tulumbasını! demiş. Komuta*nın dediğini yapmışlar, tulumu sırtından alınca içine bakmışlar. Ne görsünler? Uçsuz bucaksız deniz! Hayretler içinde kalmışlar. Sonra bir de bakmışlar ki, Zuhurat Baba ortalıklarda yok. Ertesi gün İstanbul fethedilmiş. Ordu Bakırköy sırtlarına geldiğinde, üze*rinde yeşil bir elbise, başında yeşil bir sarık olan bir zatın yerde yattığını gör*müşler. Bu zatın, orduya su dağıtan Zuhurat Baba olduğunu anlamışlar. Oraya bir mezar kazıp defnetmişler. Kabir, Bakırköy, Zuhurat Baba Caddesi’ndedir.


  Yüce (c.c.) sırrını mukaddes ve mübarek kılsın
 2. Memo Zine
  Devamlı Üye

  Kimsin?

  — Fatih Sultan Mehmed Han'ın ordusunda subayım
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Fatih Sultan Mehmetin İstanbulu fethetmeye gittiği zaman Bizanslılar tüm su kuyularını zehirlemesi sonucu ordu sususaluktan ne yapacağını bilemez halde iken elinde su bidonuyla yaşlı biri belirdi ve suyu tüm Osmanlı ordusuna yetti. Savaş sonunda bu Mübarek zatı yerde kanlar içinde şehit olmuş gördüler ve bidonunda ki su hala bir ırmak gibi akıyordu o zaman anladılar ki bu zat Allahın sevgili bir kuludur ve öldüğü yerde gömdüler.
+ Yorum Gönder


zuhurat baba kimdir