+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Altdorfer Albrecht Kimdir Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Altdorfer Albrecht Kimdir Hayatı
  Altdorfer Albrecht Kimdir Hayatı  Altdorfer Albrecht Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi


  Altdorfer, Albrecht (1480 - 1538)

  Manzara resminin öncülerin den Alman ressam ve oymabaskı sanatçısı. Altdorfer yaşamının büyük bölümünü 1505’te vatandaşı olduğu, daha sonraki yıllarda da resmi kent mimarlığına ve kent meclisi üyeliğine getirildiği Regensburg’da geçirdi. Tuna resim okulunun öncülerindendir.

  altdorfer-albrecht.jpg


  Sanatçının ilk figür çalışmalarında kendisini hissettiren manzara ilgisi giderek arttı, “Aziz Georgius ve Ejderha”da (1510) arka plandaki manzara, baskın bir biçimde öne çıkmaya başladı. Altdorfer Antik Çağdan bu yana ilk gerçek manzara resmini - yani figürsüz manzara resmi - yapan ressamdı. En sevdiği konular Almanya ve Avusturya’nın bol yapraklı sık ormanlarıydı. Sanatçı aynı zamanda günbatımını ve pitoresk antik kalıntıları bu tür bir ışıkta betimleyen ilk ressamlardandı. www.alasayvan.net/ İsa’nın Çektikleri, Aziz Sebastian’ın Şehit Edilmesi gibi konuları işlediği ve 1518’de tamamladığı Linz yakınlarındaki St. Florian Kilisesi altar panolarının birçoğundaki gece sahnelerinde meşale ışığı, yıldız parıltısı ve şafak aydınlığının sunduğu olanakları araştırmıştır. Altdorfer’in başyapıtı sayılan “İskender’in İssos Çarpışması” (1529, Eski Pinakotek, Münih) hem son derece ayrıntılı bir savaş sahnesi, hem de hayli dramatik ve anlatımcı bir manzaradır.

  Altdorfer’in resimlerinde egemen olan fantastik öğeler sanatçının çoğu kahverengi ya da gri-mavi kâğıtlara siyahla çizdiği ve beyazla vurguladığı desenlerinde de görülür. Genellikle küçük boyutlu olan oyma- baskılarıyla ağaçbaskılarında şakacı bir düş gücünün izleri sezilir. Sanat yaşamının sonlarına doğru Altdorfer aside yedirme baskı yöntemiyle bir dizi manzara gerçekleştirmiştir. A.B.
 2. Acil

  Altdorfer Albrecht Kimdir Hayatı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder