+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Giacomo Balla Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Giacomo Balla Hayatı
  Giacomo Balla Hayatı  Giacomo Balla Hayatı Hakkında Bilgi


  Giacomo Balla Hayatı3.jpgGiacomo Balla Hayatı1.jpgGiacomo Balla Hayatı2.jpg


  Aynı yıl içinde tamamladığı Balkonda Gezinen Kız adlı tablosunda Balla, kol ve bacakları üstüste gelen düzenli boya fiskelerinden oluşan renkli bir ritm içerisinde eritti.  Bunu yaparken, figürleri o zamana kadar bilinmeyen bir biçimde çevreyle kaynaştırmak için, bilinçli olarak transparan renkleri seçti.
  Balla bu şekilde gelecekçilerin “zaman, mekan, biçim, renk ve ton’ dan oluşan bir sentez” için ortaya koydukları koşullara uymuş oldu.  Otomobillerin hızını ve kırlangıçların uçuşunu sergilediği, yine hareket ve dinamizm ile ilgili iki tablosunu 1913’te tamamladı. Balla aynı zamanda ışık araştırmalarını sürdürdü ve Güneşin Önünden Geçen Merkür - Teleskoptan Gözlem gibi soyut kompozisyonlar da yarattı (1914)

  1920’den Sonra: Spiritüalizm İtalya’nın 1. Dünya Savaşına girmesini savunan Balla, 1915’de Fortunato Depero ile birlikte Evrenin Gelecekçi Rekonstrüksiyonu adlı bir bildirge sundu. İzleyen yıllar da plastik kompleks denilen tel, mukavva ve parlak elişi kağıdından, hareketli konstrüksiyonlar üretti. Bunların yanı sıra değişik montajlar ve kullanma eşyaları için tasarımlar üretti. 20’li yılların başlamasıyla sanatçı, bundan böyle yapıtları üzerinde çok etken olan spiritüalizme ilgi duydu. Böylece kosmik ışın fenomenlerini resme uyarlamaya çalıştı (örn. Zihinsel Biçimlerin Dönüşümü, 1920).

  Balla bundan böyle de fütürizme bağlı kaldı ve 1929’da fütürizmin ikinci dönemini başlatan Aeropittura topluluğunun bildirgesini imzaladı.

  Sanatçının bu dönemde verdiği yapıtlarından,örneğin Garip İnsanın Koltuğu (1929), Giorgio de Chirico’nun Pittura metafisica’sının (metafizik fonlu gizemli/sürrealist motifli resim Sanatı) devamını oluşturmaktadır.

  30’lu yılların sonunda gelecekçilerden ayrılan Balla, gelenekçi figüratif bir stile yöneldi. Sanatçı 86 yaşında 1958 yılında Roma’da hayata gözlerini kapadı. Yüz Yılın 100 Ressamı
 2. Acil

  Giacomo Balla Hayatı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


giacomo balla hayatı,  Giacomo Balla kımdır