+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Giotto di Bondone Kimdir, Giotto di Bondone Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Giotto di Bondone Kimdir, Giotto di Bondone Hayatı
  Giotto di Bondone Kimdir  Giotto di Bondone Hayatı


  Giotto di Bondone (1266-1337)
  Rönesans sanatının kökü olan Giotto, 1266 da Toskana’da Vespignano yakınlarındaki Colle’de doğmuştur. Rönesans sanatçılarının hayatlarını yazan Giorgio Vasari, Giotto’nun sanat hayatını şöyle anlatır: Pisa ve Assisi kiliselerindeki pembe yanaklı madonnalarıyle bütün İtalya’da büyük bir şöhret kazanmış bir ressam olan Cimabue 1278 yıllarında bir bahar günü Floransa’dan Bolonya’ya giden yol üzerinde, Ombria tepeleri arasında yürürken, yolun kenarında bir servi altına oturmuş, koyunları otlatan 12 yaşında bir çocuk görür. Çocuğun bakışları sürüden, yassı bir taş üzerinde kömür parçasıyla çizdiği desene gidip gelmektedir. Bir lahza durur, hiç bir şey bilmeyen bu çocuğun gördüğü şeyleri nasıl bir doğrulukla çizdiğini görerek hayretler içinde kalır ve ona: «Daha iyi bir resim yapmayı öğrenerek bir gün ünlü bir ressam, zengin bir adam olmak istemez misin?» demekten kendini alamaz. Bunun üzerine çocuğun duyduğu derin heyecan karşısında ressam onu alarak o taraflarda oturan babasına götürür, diller dökerek çocuğunda büyük bir sanat kabiliyeti gördüğünü, bir gün büyük bir ressam olacağını ona anlatmaya çalışır. Baba güçlük göstermez, teklifi kabul eder, aynı akşam ressam yeni bir çırakla atölyesine döner.


  Giovanni Bologna.jpg

  Giotto, Floransa’da Cimabue’nin atölyesinde resmi öğrendikten sonra kısa zamanda büyük bir şöhret kazanır. Aldığı işler için Roma’ya, Napoli’ye, Avignon ve Milanoya gider. Fakat Giotto, hayatının büyük bir kısmını Floransa’da geçirmiş Dante’ye büyük bir dostlukla orada bağlanmış, 1337’de 71 yaşında orada ölmüştür.

  Giotto’ya gelinceye kadar resim sanatı Bizans mozaikinin bir devamından başka bir şey değildi. Mozaik ise sanatçının imkânını sınırlayan bir ifade vasıtasıdır. Giotto ile beraber Bizans şemalarının çözüldüğünü görüyoruz. Çünkü ressamımız mozaiki bırakıp freskoya geçmekle hareketlerinde büyük bir serbestlik kazanmıştır.

  Aynı zamanda iki üç sanatı kendinde toplayan her Floransalı gibi Giotto da hem ressam, hem mimardı. Ama onun asıl büyüklüğü resimdedir. Ressamın başlıca eserlerini, Assisi kilisesindeki freskolarıyle Floransa’da Santa Croce ve Padova’da Santa Maria dell’Arena veya Scrovegni kiliselerinin freskoları teşkil eder.

  Bu resimler bize İsa’nın, Meryem’in ve Assizili ermiş Fransuva’nın hayatını anlatmaktadır.
  Giotto, sanatını tabiatın gözlemine borçludur. Resimlerinde hayatın ve tam ifadenin cazibesi vardır. Bu bakımdan Giotto’ya realist diyebiliriz. Ama onun realizmi bir tavır, hareket ve ifade realizmidir. Pek az sanatçı ruhun derinliklerine onun kadar inmiş, sonra o derinlikleri dışarıya aksettirebilmiştir. Onun en duygulu ve en güzel eseri Padova’daki küçük Arena kilisesinde bulunmaktadır. Bu kiliseye girer girmez kuvvetli kompozisyonların etkisi altında kalırsınız. Bunlarda olayın açıklığı, şefkat ve ıstırap kuvvetli bir desenle belirtilmiş, saf renklerle ifade edilmiştir. Sanatçı, Hıristiyan sanatının süsleyici ve hikayeci rolünü aşarak ilk defa gözlerimizin önüne canlı, hareketli, duygulu bir insanlık koymaktadır.
 2. Acil

  Giotto di Bondone Kimdir, Giotto di Bondone Hayatı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


giotto di bondone hayatı