+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Jean Honoré Fragonard Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Jean Honoré Fragonard Biyografisi
  Jean Honoré Fragonard Biyografisi  Jean Honoré Fragonard Hayatı


  Jean Honoré Fragonard (1732-1806)
  Ömrünün sonuna kadar başarılı bir hayat süren Rokoko ressamlarından biri de Jean Honoré Fragonard’dır. Fragonard, Boucher’in önemli öğrencilerinden olduğu halde daha çok Watteau tarzında çalışmıştır. Provence’lıdır. Genç yaşta Paris’e gitmiş, kısa bir müddet için Chardin’le çalıştıktan sonra Boucher’nin öğrencisi olmuştur. 1752 de ‘Prix de Rome’u kazanmış ise de İtalya’ya ancak 1756 da gitmiştir. Bu tarihe kadar Carle van Loo’nun yanında tarihi ressamlıkta uzmanlaşmakta idi. İtalya’ya giderken epeyce gezip gördüğü bahçe ve abidelerin birçok resim çizmiştir. 1761 de Paris’e döndükten sonra Boucher hastalanınca ustasının siparişlerini yapmış, bir müddet dini resimler çalıştıktan sonra daha hafif konulara dönmüştür.


  Jean Honoré Fragonard.jpg

  Yıkananlar (c. 1765, Louvre, Paris) adlı eseri Fragonard’ın yumuşak tonlu renklerle hafif figürlerini, figürlerin tabiatın içine nasıl ayrılmaz bir bütün haline gelecek şekilde karıştıklarını, eridiklerini göstermektedir. Saray çevrelerinden de epeyce siparişler alan Fragonard, 1770 den sonra artık hemen hemen sadece dekorasyon ressamı olarak çalışmıştır.

  1772 de kuzeye seyahat eden Fragonard orada Rubens ve Rembrandt’a büyük bir hayranlık duymuştur. Bu seyahatinden sonra onların etkilerini eserlerinde izlemek kabildir. 1772 de tekrar İtalya’ya giden Fragonard’ın sanat hayatı Fransız İhtilâli ile sona ermiştir. Önce kaçmış, sonra Paris’e geri dönmüştür, fakat artık onu sıkıntılı günler beklemektedir. 1806 da yoksulluk içinde ölmüştür. Geniş fırça darbeleri ile çalışan Fragonard Fransız Rokoko’sunun son büyük ressamıdır. Nurhan Atasoy, Avrupa Sanatı
 2. Acil

  Jean Honoré Fragonard Biyografisi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder