+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Frans Hals Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Frans Hals Kimdir
  Frans Hals Hakkında Bilgi  Frans Hals Hakkında Genel Bilgi


  Frans Hals (yaklaşık 1580-26 Ağustos 1666) 17. yüzyılın en önemli portre ressamlarından. Değeri ancak 19. yüzyılda anlaşıldı Sekiz oğlu vardı. Bunlardan beşi babası gibi ressam oldu, ancak hiçbiri ün kazanamadı. Belçika'nın Antwerp şehrinde doğmuştur


  frans-hals.jpg


  Frans Hals (1581/5-1666)

  17. yüzyılın ünlü portre ressamı. Hemen hemen bütün ömrünü geçirdiği Haarlem’de Felemenkli burjuvaların portrelerini yapmış, izlenimciliği andıran rahat bir teknik geliştirmiştir. Yaşlandıkça resmi özgürleşen Hals ilk döneminde “Neşeli Grup” (y. 1616-17, Metropolitan Sanat Müzesi, New York) gibi şen, orta döneminde “Nicolaes Hasselaer” (y. 1630-33, Devlet Müzesi, Amsterdam) gibi hüzünlü ve endişeli, son dönemindeyse “Şapkalı Adam” (y. 1660-66, Devlet Resim Koleksiyonu, Kassel) gibi karakter betimlemedeki ustalığını ortaya koyan yapıtlar vermiştir.
  (…)
  Hals’ın Haarlem okulu ressamlarından Carel van Mander’in ögrencisi olduğu söylenir, ama yapıtları başından beri van Mander’in maniyerizmine ters düşmüştür. Aslında ilk dönem çalışmaları Rubens’in öğrencisi olan ve Anvers’in önde gelen barok ressamlarından sayılan Jacob Jordaens’in resimlerine daha yakındır. Günlük sahneleri konu aldığı resimleri, aynı dönemde Caravaggio’yu izleyen Felemenk ressamlarının neşeli grup resimlerini anımsatır.
  Günümüze kalan örneklerden anlaşıldığı kadarıyla Hals önceleri ağırbaşlı portrelerle yerel lonca ve askeri örgüt üyelerinin grup portrelerini yapıyordu.
 2. Acil

  Frans Hals Kimdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


frans hals kimdir