+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Erich Heckel Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Erich Heckel Kimdir
  Erich Heckel Hakkında Bilgi  Erich Heckel Hakkında Genel Bilgi


  Erich Heckel (31 Temmuz 1883, Döbeln, Almanya-27 Ocak 1970, Radolfzell, Almanya), Alman dışavurumcu ressam, heykelci ve özgün baskı sanatçısı. Özellikle çıplak figürleri ve manzara resimleriyle tanınır.

  1904'te Dresden'de mimarlık öğrenimi görürken tanıştığı Karl Schmidt-Rottluff, Fritz Bleyl ve Ernst Ludwig Kirchner ile birlikte 1905'te Die Brücke (köprü) grubunu kurdu.
  İlk yapıtları van Gogh'a duyduğu hayranlığı yansıtır. 1911'de Berlin'e yerleştikten sonra biçimci resimsel kompozisyonlara yöneldi. Bununla birlikte renk kullanımı ve çarpıtılmış mekân betimlemeleri aracılığıyla çarpıcı görüntüler yaratmayı başardı. "Göl Kıyısındaki Kadınlar" (1913; Wilhelm-Lehmbruck Müzesi, Duisburg, Almanya) adlı resmi gelecekçi ressamların kırılmış ışıklarla sağladıkları geçici etkilerin izlerini yansıtır.

  Afrika heykeline duyduğu ilgiyi en iyi yansıtan örnekler arasında "Uyuyan Siyah Kadın" (1908: Schlafende Negerin) gibi ağaç oymalarıyla "Çömelen Kız" (1912; Sanatçının Koleksiyonu, Hemmenhofen, Almanya) adlı ahşap heykel sayılabilir.

  I. Dünya Savaşı'nda sıhhiye olarak görev yapan Heckel'in savaş öncesi yapıtlarının büyük bölümü kaybolmuştur. 1920'den sonraki resimlerinde daha çok genel beğeniye dönük bir üslup görülür. Gene de yapıtları Nazilerce "yoz" olarak nitelendi (1937). II. Dünya Savaşı'ndan sonra emekli olana değin Karlsruhe'deki Sanat Akademisi'nde ders verdi (1949-56). 1963'te Münih, Berlin ve Stuttgart'ta adına toplu bir sergi düzenlendi.  Erich Heckel.gif


  Erich Heckel (1883-1970)

  Ekspresyonizmin en önemli temsilcilerinden biri olan Alman ressam Heckel, Brücke (Köprü) Sanatçı birliğinin kurucuları arasında yer almaktadır. Sanatçının gerek peysajları, gerekse nü resimleri parlak renkleriyle ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

  Bir demiryolları mühendisinin oğlu olarak Döbeln/Saksonya’da dünyaya geldi. Babasının mesleği nedeniyle sık sık ailece taşındılar. Chemnitz’de geçirdiği son okul yılları sırasında Karl Schmidt-Rottluff ile tanıştı. İki arkadaş boş zamanlarında sergilere gidip açık havada resim yapıyordu.

  1904’ten Sonra: Die Brücke (Köprü) Heckel 1904’te Dresden’de mimarlık eğitimi görmeye başladı. Ağabeyi Manfred aracılığıyla, sanat aşığı Ernst Ludwig Kirchner ile tanışınca, derslerini ihmal edip resim yapmaya yoğunlaştı. 1905 yılında Kirchner, Schmidt Rottluff ve Fritz Bleyl ile birlikte Die Brücke (Köprü) adlı topluluğu kurdu. Kirchner dışında, bütün üyeleri kendi kendilerini yetiştirmiş kişilerden oluşan bu sanatçı topluluğu, yerleşik sanat biçimlerine karşı gelerek bütün “galeyan içindeki devrimci kuvvetleri” birleştirmek istedi. Bu topluluğun işletmecisi olan Heckel’in atölyesi, sanatçılara aynı zamanda büro olarak hizmet ediyordu.

  Heckel 1907-10 yıllarında sonbahar aylarını Dangaster’daki Moor’da geçirirdi; yazın Otto Mueller, Emil Nolde ve Max Pechstein’in de üyesi oldukları Brücke sanatçılarıyla birlikte Moritzburg Göllerinde (M. Göllerinde) resim yapardı. Birlikte yaptıkları çalışmalar sonucu neo-empresyonist -başlangıç çabalarından sonra özellikle Badende (Banyo Yapanlar/Gölde Yıkananlar) adlı nü tablolarında kendini belli eden kolektif bir stil gelişti.

  Brücke ressamları izlenimlerini seri fırça darbeleriyle tuvale aktarıyorlardı. Heckel’in yapıtlarına Rote Haeuser (Kırmızı Evler) (1908) ve Windmühle bei Dangast (Dangast Civarındaki Yeldeğirmeni) (1909) gibi peysajlar egemendi. 1908’de bunlara Badende im Schilft (Sazlıkta Yıkananlar) (1909) ve Fraenzi mit Puppe (Fraenzi Oyuncak Bebeğiyle 1910) gibi Nü çalışmaları eklendi.
 2. Acil

  Erich Heckel Kimdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder