+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda August Macke Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  August Macke Biyografisi
  August Macke Biyografisi  August Macke Hakkında Bilgi


  August (Robert Ludwig) Macke, (d. 3 Ocak 1887, Meschede, ö. 26 Eylül 1914 Champagne) Alman ressam. Doğanın olduğu gibi temsili yerine duyguların ve iç dünyanın ön plana çıkarıldığı dışavurumculuk (ekspresyonizm) akımının önde gelen temsilcileri arasında kabul edilir. Henüz 27 yaşındayken Alman Ordusu saflarında savaşırken hayatını kaybetti.


  August Macke.jpg


  August Macke (1887-1914)

  "Dünyevi Cennet Resimleri"

  Alman ressam Macke uyumlu ve rahat bir yaşam yansıtan resimlerini, stilize biçimlerden ve parlak renk alanlarından oluşturuyordu. Yeğlediği motifler arasında bahçeler, hayvanat bahçeleri ve gezinti sahneleri bulunuyordu.

  Meschede/Sauerland'da bir mühendis/inşaat müteahhidinin oğlu olarak dünyaya gelen Macke, Köln ve Bonn'da yetişti. Annesiyle babasının arzusuna karşı gelerek liseyi bitirmeden terk etti ve 1904'te Düsseldorf Güzel Sanatlar Akademisi'ne yazıldı. Aynı yıl içinde İsviçreli ressam Arnold Böcklin'in etkilerini yansıtan ilk skeç defterini tamamladı.

  1907: Paris Yolculuğu Macke akademiye devam ederken Düsseldorf Schauspielhaus'daa sahne dekorcusu olarak da çalışıyordu. 1906'da Berlin Güzel Sanatlar Akademisi'nde Lovis Corinth'in sınıfına geçti. Ne var ki, birkaç ay sonra burada öğrenecek bir şeyi kalmadığına inanarak, bundan böyle kendi kendini yetiştirdi. 1907 yılının Haziran ayında Paris'e yaptığı üç haftalık bir gezi, stil açısından dönüm noktasını oluşturdu. Macke burada Edouard Manet gibi empresyonistlerin yapıtlarını görünce, bundan böyle biçim ve rengi resminin odak noktası yaptı. Resim içerikleri daha basit bir hal alarak nerdeyse göze batmayacak kadar geri planda kalırdı.

  1911/12: Blaue Reiter (Mavi Atlı) Üyeliği Macke 1909'da Elisabeth Gerhardt ile evlenerek iki çocuk sahibi oldu. Aynı yıl içinde empresyonizmin belirgin etkisinde ilk resmi olan Şapkalı Otoportre'yi gerçekleştirdi. Macke için önemli olan insanın gösterilmesi değildi (örneğin sol kolunu tam çizmedi), önemli olan ışığın etkisiydi.

  Yine 1909'da Tegernsee'ye taşındı. Burada kırsal çevrenin resimlerini ve karısının portresini çizdi. 1910'da tanıştığı Franz Marc'la yaşam boyu yakın bir dostluğu oldu. Der Sturm (Fırtına, 1911) adlı tablosunda Marc'ın stilinden esinlendi.
 2. Acil

  August Macke Biyografisi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder