+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Henri Matisse Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Henri Matisse Biyografisi
  Henri Matisse Biyografisi  Henri Matisse Hakkında Bilgi


  Henri Matisse (okunuşu: anri matis) (31 Aralık 1869 – 3 Kasım 1954) 20. yüzyılın en önemli ressamlarından. Renkleri büyük bir ustalıkla kullanışıyla Picasso ve Kandinsky ile birlikte, modern sanatın en büyük sanatçılarından biri kabul edilir.

  Matisse 1869 yılının son gününde kuzey Fransa’da dünyaya geldi. 1887 - 1888’de Paris’te hukuk eğitimi alan Matisse, ertesi yıl Saint Quentin’de bir avukatın yanında asistanlık yapmaya başladı. Aynı zamanda, sabah erken saatlerde École Quentin de la Tour’da çizim kurslarına devam etti. Ancak 1890 yılında geçirdiği apandisit ameliyatının ardından büyük ölçüde yatakta geçen bir dönem yaşadı ve bu sırada resim uğraşı giderek bir tutku haline dönüştü.


  Henri Matisse.jpg


  Yüzyılımızın kilometre taşları
  Erhan Karaesmen

  ‘Matisse’ imparatorluğu
  Picasso çok daha ünlüydü. Kişiliği daha renkliydi. Çağdaş sanata gölgesi daha yaygın düşüyordu. Ama, büyük klasiklerin 1990lardaki gerçek uzantısını galiba Matisse oluşturdu. Kamuoyunun pek az tanıdığı, adı, spektaküler öyküleri aşk maceralarına karışmamış bu sakin ve beyaz sakallı ihtiyardan kalan olağanüstü mirasın görkemli yoğunluğu gittikçe daha fazla anlaşılıyor. Kandinsky, Braque, KIee, Miro gibi öbür büyüklerin hiçbirinin ulaşamadığı ve hatta Picasso ötesi bir noktada Tanrının bu yüzyıldaki en büyük evladı Matisse’e de alkış tutuluyor.

  Geçen sonbahardaki New York gösterisinde olduğu gibi şimdilerdeki Paris sergilerinde insanlar saatlerce kuyrukta bekliyor. Yağmur, çamur, kış soğuğu, yaz sıcağı demeden. Uluslararası sanat dünyası olabildiğince Matisse konuşuyor.

  Bu satırların yazarı, sözü edilen sergilere yolunu düşürme şansının yanısıra, başta Hermitages çeşitli müzelerdeki Matisse koleksiyonlarına yakınlarda yeniden büyük dikkatle bakma zevkini ve fırsatını buldu.

  Matisse bu işe geç girişmiş. Taşra noterliğine götüren yolun tatminsizliği kendisini Paris’in çalkantılı sanat yaşamına sürüklediğinde yirmi üçüne geliyor ve Güzel Sanatlar Okulunun giriş sınavlarını da bir türlü kazanamıyor. On üçünde sergilenebilecek ayarda resim yapabilmiş ve okullardan atölyelerden uçarak geçmiş bir Picassoya oranla çok gecikmeli ve sönük bir başlangıç. Ayrıca, biliniyor ki, Matisse yaşamı boyunca Picasso’nun eşikleri aşabilme rahatlığına ve olağanüstü üretkenliğine hayranlığını gizlememiş. Öte yandan, yağmurlu ve sisli bir kuzey kasabasından, girintisiz - çıkıntısız düzayak bir gençlik öyküsüyle yola çıkış Matisse’i baştan zorlamışa benziyor. Yüzyılın ilk on beş yılının tüm anlamlı, hareketli ortamları kendisinin yaşça epey küçüğü gençler tarafından şekillendiriliyor. Matisse geride duruyor biraz. Picasso’nun yanısıra Braque, Kandinsky, Nolde, Klee 19. yüzyıl son çeyreğinin sorumlusu ve kendisinden az büyük ustaların henüz hayatta olan bir bölümü de gecikmeli gelmiş bir ünü sürdürüyorlar. Kuzeyli sakin adama ekoller, akımlar fırtınasında önde bir yer kalmamış. Ancak, Matisse, arkadan arkaya bu akımlara biraz katılırken büyük ağabey Renoir’a çok dikkatli bakıyordu. Klasik anlamdaki bir renk akışkanlığı Matisse’in özel duyarlılık alanına giriyordu.

  Kübizmin olağanüstü beyin zorlayıcılığıyla; non-figüratif soyutun imgelem dürtücülüğüyle, gerçeküstücülüğün saf görünüşlü hınzırlığıyla ve daha geriye gidişle Cezanne’daki doğaya, ölü doğaya ve insanlara bakışın yenilikçi derinliğiyle, hepsiyle haşır neşirdi Matisse. Ama köşeler tutulmuş ve yarış pistleri paylaşılmıştı. Peki, Matisse’e ne kalıyordu? Akışkanlığın billurlaştırılması. Hareketin ve dinamizmin şiirselleştirilmesi. Ooo; çok çetin bir iş. Neredeydi bu işin zorluğu? Renkleri tamamen avucuna almış olacaksın. Klasik, daha az klasik ne varsa. Kafanda, gözlerinde, gönül denen cici ve soyut organ neredeyse orada bu renklerle oynayacaksın; okşayacaksın; hamur olacaksın onlarla. Sonra en doğal akışıyla şırıldayacak bunlar.
 2. Acil

  Henri Matisse Biyografisi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


henri matisse kısaca hayatı,  henri matisse hayatı,  henri matisse biyografisi,  henri matisse hayatı kısaca,  henri matisse hayatı özet,  henri matisse hayatının özeti