+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Pieter Cornelis Mondrian Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pieter Cornelis Mondrian Biyografisi

  Pieter Cornelis Mondrian Hakkında Bilgi


  Pieter Cornelis Mondrian.jpg

  Pieter Cornelis Mondrian (1872-1944)


  Yüzyılıızın başlarında Kandinsky ve Malevitch ile birlikte soyut sanatın pratiğini ve kuramını geliştirmiş olan Mondrian, geometrik soyutlamanın da en kararlı ve kategorik yaratıcısı olarak bilinir. Sanatı, insanla çevresi arasında bir “denge” aracı sayıyordu Mondrian; “gerçekliğin iç kuruluşu”nu araştırıyor ve tüm doğasal görünümlerden sıyrılmış katışıksız (pur) güzelliği ele geçirmeye, böylece salt gerçekliğe ulaşmaya çalışıyordu. Ona göre, tablo dış görüntünün bir yorumu olmaktan çok, hatta ondan da öte, mimari bir kuruluştu. Çünkü resim de mimarlık gibi bir “kurgu” idi. Gerçekliğin evrensel görünümünün bir yansıması olarak resim, bu kurguyu gerçekleştirmeliydi.

  Mondrian’nın bu temel görüş çevresinde gelişen sanatı, onun kişisel yaşamıyla da çok yakından ilgilidir. Gizemciliğin kaynaklarıyla daha küçük yaşlarından başlayarak beslenmiş. olan bu Hollandalı sanatçı, resmin de gizemsel olanaklarını kararlı bir tutumla ele geçirmek için büyük bir çaba harcamıştır. 7 Mart 1872’de Utrecht yakınında küçük bir kasaba olan Amersfoort’ta doğdu. Babası calvenist eğilimli bir ilkokul öğretmeniydi. Bu nedenle oğlunu da bir din adamı olarak yetiştirmek istedi. Fakat küçük Piet —asıl adı Pieter Cornelis Mondrian— bir yandan dinsel konulara babasının etkisiyle ilgi duyarken, öte yandan bir bakıma bu ilginin yönlendirdiği resim çalışmalarını da ihmal etmedi. Bunda, daha çok amcası Frits Mondrian’ın katkısı vardı.

  Orta öğrenimin tamamladıktan sonra, 1892—96 yılları arasında Amsterdam Akademisi’ne devam etti. Burada, ressam Auguste Allebe’nin yanında sanat, bilgi ve görgüsünü geliştirme olanağını buldu. İki yıl kadar da akşam derslerini izledi. Gündüzleri müzelere gidiyor, büyük sanatçılardan kopyalar yapıyordu. Daha çok açık havada, ırmak kıyılarında resim çalışmayı seviyordu.
 2. Acil

  Pieter Cornelis Mondrian Biyografisi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder