+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Jacopo Pontormo Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Jacopo Pontormo Hakkında Bilgi
  Jacopo Pontormo Hakkında Bilgi  Jacopo Pontormo Hakkında Genel Bilgi


  Jacopo Pontormo
  Pontormo, Jacopo da, asıl adı .IACOPO c (d. 24 Mayıs 1494, Pontormo, Empoli yakınlan, Floransa Cumhuriyeti - gömülüşü 2 Ocak 1557, Floransa), Floran salı ressam. Yüksek Rönesans’ın klasikçiliğinden uzaklaşarak bazen erken maniyerizm olarak tanımlanan daha kişisel ve anlatımcı bir üslup yaratmıştır.

  jacopo-pontormo.jpg


  Ressam Bartolommeo Carrucci’nin oğluydu. Vasari’ye göre Leonardo da Vinci’nin, ardından da Albertinelli ve Piero di Cosimo’nun yanında çıraklık yaptı. İlk dönem yapıtlarına daha çok, 18 yaşında yanında çalışmaya başladığı Andrea del Sarto’nun etkileri yansıdı. 15l8’de tamamladığı 5. Miehele Visdomini Kilisesi (Floransa) altar panosu ise gergin duygusallığıyla yüksek Rönesans’ın denge ve sakinliğinden koptuğunu gösteriyordu,

  Pontormo daha çok dinsel konuları işleyen bir ressamdı, ama bir dizi duyarlı portre de yaptı. 1521 ‘de Medici ailesi tarafından Poggio a Caiano’daki villayı mitolojik konulu resimlerle bezemekle görevlendirildi. Floransa yakınlarındaki Certosa Manastıra için yaptığı “Isa’nın Çektikleri” dizisinde (1522- 25) o sıralarda oymabaskıları ve ağaçbaskıları Italya’da elden ele dolaşan Dürer’den etkilendi. Olgunluk dönemi üslubunun en yetkin örneği bu dizinin hemen ardından Floransa’daki Sta.Feieitö Kilisesi için yaptığı “Isa’nın Çarmıhtan İndirilmesi”dir.
  Son yıllarında bir münzevi gibi yaşayan Pontormo’nun son 10 yılında üzerinde çalıştığı San Lorenzo Kilisesi freskleri günümüz de yalnızca çizimlerden bilinmektedir. Bu çalışmalarda Miehelangelo’nun etkileri görülür.
 2. Acil

  Jacopo Pontormo Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder