+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Jean Tinguely Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Jean Tinguely Kimdir
  Jean Tinguely Hakkında Bilgi  Jean Tinguely Hakkında Genel Bilgi


  Jean Tinguely (1925-1991)
  1925’te Fribourg’da doğdu. Basel’de Sanat ve Desen Okulunda aralıklı olarak öğrenim gördü. Soyut resimler yaptı, daha sonra metal konstrüksiyonlar meydana getirdi; 1950’lerde de mekanik hareketle uğraştı. 1959’da bir resim makinesi (keçe kalem ve kağıt kullanan) sergiledi. 1%O’ta New York’a Saygı adlı yapıtı, kendi kendisini Modern Sanat Müzesi (Museum of Modern Art) bahçesinde tahrip etti. 196l’de Figueras’ta Dali’ye Saygı’ yı gerçekleştirdi. 1966’da Niki de Saint-Phalle ve Per-Oluf Ultveldt ile birlikte çevresinde dolaşılabilecek kadar büyük olan Yatan Dev Kadın, Hon’u meydana getirdi.
  Jean Tinguely.jpg
  İsviçreli heykelci ve deneysel sanatçı. İşletildiklerinde kendi kendilerini yok eden, makine benzeri kinetik heykelleriyle tanınmıştır.

  1941-45 arasında Basel Güzel Sanatlar Okulu'nda resim ve heykel öğrenimi gördü. Buradaki çalışmalarında bile bir sanat aracı olarak hareketle ilgileniyordu. Basel'deki ağırbaşlı sanat ortamını beğenmeyerek 1953'te Paris'e yerleşti ve "metamatikler" (ya da metamechaniques)adını verdiği karmaşık donanımlı kinetik heykellerinin ilk örneklerini oluşturmaya başladı. Bunlar telden ve metal levhalardan yapılmış, parçalarının her biri ayrı hızda dönen ya da hareket eden, robota benzeyen düzeneklerdi.

  Tinguely 1950'lerin ortasında ve sonunda girdiği denemelerin sonucunda "Resim Makineleri" adlı bir dizi heykel gerçekleştirdi. Gene robota benzeyen bu makineler bir yandan sesler ve kötü kokular çıkarırken, bir yandan da soyut imgelerden oluşan resimler yapıyorlardı.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Jean Tinguely Doğumyılı 22 Mayıs 1925, Fribourg, İsviçreli ressamdır , deneysel sanatçı ve heykeltıraş. Kinetik sanata ve Dada ekolüne ait çalışmaları ile ünlenmiştir.
+ Yorum Gönder


jean tinguely hayatı,  jean tinguely türkçe sayfalar