+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda William Turner Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  William Turner Kimdir
  William Turner Hakkında Bilgi  Joseph Mallord William Turner (23 Nisan 1775 – 19 Aralık 1851) İngiliz ressam. Romantizm akımından etkilenmiştir.

  Turner; Maiden Lane, Covent Garden, Londra, İngiltere'de dünyaya geldi. Babası William Gay Turner (d. 27 Ocak 1738 - ö. 7 Ağustos 1829) bir berber ve peruk yapımcısıydı. Annesi Mary Marshall, hızla akıl sağlığını yitirmeye başlamış, belki de kısmen de olsa, Turner'ın küçük kız kardeşi Helen Turner'ın 1786 yılında ölümüne neden olmuştu. Mary Marshall 1799 yılında yatırıldığı akıl hastanesinde 1804 yılında ölmüştü. "Bethlam Royal Hospital", ayrıca "Bedlam" olarak da bilinir.

  Büyük ihtimalle aile sorunları nedeniyle, 1785 tarihinde dayısının yanına Londra'nın batısında küçük bir kasaba olan Brentford'a gönderildi. İlk ressamlık deneyinleri burada oldu. Bir yıl sonra Margate'deki bir okula gönderildi.

  Kraliyet Akademisi Sanat okulununa 1789 yılında, henüz sadece 14 yaşında iken girdi ve bir yıl sonra Akademi'ye kabul edildi.

  İlk yağlı boya çalışması 1796 yılında yaptığı Fishermen at Sea adlı eseridir.  William Turner.jpg


  William Turner (1775 - 1851).

  Suluboya ressamı Thomas Gin in'in dostlu*ğu ve zengin bir kolleksiyoncunun koleksiyonundaki es*ki ustaları kopya etmesine izin vermesi Turner'e ilk sanat bilgilerini sağladı. Bu resim meraklısının evinde, kendi*sini atmosferin belli-belirsizliği üzerine yaptığı araştırmayla etkileyecek olan suluboya ressamı Cozens'la tanıştı. 1789 yılında Krallık Akademisi'ne girdi ve ertesi yıl Lambeth Palace'ın bir görünümünü sergiledi. Bunun üzerine ya*yıncılar zamanın modası "pittoresk" yayınlar için ken*disine kent görünümleri ısmarladılar. Bu, ülkenin ortalarına, Galler ülkesine ve Yorkshire'a yolculuk yap*masına yol açtı.

  1793 yılında, ilk kez Bora adlı yağlıboya bir resim ser*giledi; 1796 yılında Denizde Balıkçılar, 1797'de de Güneşin Doğuşu adlı tablolarını sergiledi. 1802 yılında ilk kez kıta Avrupa'sına bir yolculuk yaptı, Ren kıyılarını ve İsviçre'yi gezdi. 1807 yılında, Thomas Malton ve mi*mar Thomas Hardwick'ten öğrendiği bir teknik olan per*spektifi öğretmek üzere Akademi'ye hoca oldu. Aynı yıl, Claude Lorrain'in "Liber Veritatis"inin bir öykünmesi olarak, oyma çalışmaları derlemesi "Liber Studiorum" unu yayınlamaya başladı. Türlere göre bir peyzaj sınıf*landırması yapmıştı bu derlemede.

  1804 yılında, kazandığı başarıların sonucu olarak kendi galerisini açtı. 1819 yı*lında, daha sonra 1829 ve 1840 yıllarında ziyaret edeceği İtalya'ya gitti. Kapalı, insandan kaçan bir kişiliği vardı, birçok kez insanlardan kaçıp uzaklaştı ve bunlardan birinde, 1851 yılında, Thames kıyılarında, takma bir adla yaşadığı pis bir kulübede öldü.

  Son derece zengin yapıtında birkaç dönem vardır. Sa*nat yaşamının başlangıcında Hollandalılardan ve Wilson' un peyzajlarından etkilendi. Daha sonra, 1819'a kadar Claude Lorrain’in yoğun etkisini yaşadı (Kartaca'nın Ku*ruluşu, Siste Doğan Güneş, Dido ve Aenas, Kartaca Yıkıntısı).
 2. Meryem
  Bayan Üye

  İngiliz suluboya manzara ressamlarının en büyüklerinden biridir.Her yıl Avrupa’nın pek çok kentini gezerek topografik çizimler ve taslaklar hazırlamıştır
+ Yorum Gönder


william turner hayatı,  william turner kimdir,  william turner ın hayatı kısaca önemli bölümleri,  william turner ın hayatı,  william turner ressam