+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Giorgio Vasari Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Giorgio Vasari Kimdir
  Giorgio Vasari Hakkında Bilgi  Giorgio Vasari (30 Temmuz 1511 – 27 Haziran 1574) İtalyan ressam, yazar, tarihçi ve mimar. İtalyan sanatçıların biyografilerine ilişkin yazdıklarıyla ünlüdür, sanat tarihçiliği yazarlığının kurucusudur.

  1511'de Toskana bölgesindeki Arezzo'da doğan Giorgio Vasari, 1574'te Floransa'da ölmüştür.
  Rönesans ilk kez İtalyan sanatçı Giorgio Vasari tarafından Vite'de kullanılmış, 1550 yılında basılmıştır.


  Giorgio Vasari1.jpg


  Giorgio Vasari (1511-1574)

  İtalyan maniyerist ressam, mimar ve yazar. Bir sanatçı olmaktan çok, İtalyan Rönesans sanatının tarihi üzerine yaptığı önemli çalışmayla ün kazanmıştır.

  Çocuk yaşta Guglielmo de Marcillat’ın öğrencisi oldu. Daha sonra Floransa’da Medici ailesinin korumasında Andrea del Sarto’nun yanında yetişti. Michelangelo’yla tanıştı ve yaşamı boyunca ona hayranlık besledi. Arezzo’daki çalışmalarından başka Roma’da San Giorgio Sarayı’nda bulunan Papa III. Paulus’un yaşamından sahneleri işlediği (Yüz Gün Freski olarak da bilinen) duvar resimleri (1546) ve Floransa’da Vecchio Sarayı’ndaki (1555) büyük fresk dizisi gibi önemli yapıtlar ortaya koydu.

  Vasari resim sanatında Toscana maniyeristlerinin tarzını benimsemişti. Onun bu üslubu sonradan (atölyesinin, koruyucusu 1. Cosimo de’ Medici’nin küçük çalışma odasına benzemesinden ötürü ) studiolo olarak anıldı. 2. Elif
  Devamlı Üye

  İtalyan ressam ,yazar,Tarihci ve mimardır. İtalyan sanatçıların yazdıkları biyografilerine ilişkin yazdıklarıyla ünlüdür.Sanat tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla ün kazanmış ve harekete geçmiştir.
+ Yorum Gönder


giorgio vasari,  vasari kimdir,  giorgio vasari hayatı