+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Victor Vasarely Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Victor Vasarely Kimdir
  Victor Vasarely Hakkında Bilgi  Victor Vasarely Hakkında Genel Bilgi


  Victor Vasarely (Vásárhelyi Győző) (9 Nisan 1908 - 15 Mart 1997), Macar asıllı Fransız ressamdır. İç içe girmiş kareler, yuvarlaklar, elipsler, yamuklar ve çokgenler ile çok renkli bir soyutlamaya ulaşarak Op Sanatı'nın en önemli temsilcilerinden biri olmuştur.
  Yapıtlarında görsel bir devinim egemendir.

  Victor Vasarely1.jpg


  Victor Vasarely

  Bir çiftçinin oğlu olarak P6cs'de dün*yaya gelen Vasarely, 1925 yılında Budapeşte'de tıp fakültesine yazıldı. İki yıl sonra resme yönelerek özel bir sanat akademisine girdi. Hayatını muhasebecilik ve reklam afişleri ya*parak kazandı. 1929'da geçtiği özel akademide Claire Spinner ile tanıştı, iki yıl sonra evlendiler ve iki çocuk sahibi oldular.

  30lu Yıllar: Siyah/Beyaz Resimler
  1930 yılında taşındığı Paris'te, Vasa*rely, bir reklam grafik bürosu açtı. 30'lu yılların başında optik efektlerle oynadığı çok sayıda siyah/beyaz gra*fik resim yapmaya koyuldu. Si*yah/beyaz kontrastları ve geometrik desenleri kaplan vee zebra gibi figü*ratif biçimlere uyarladı. Bunları ya*parken pozitiften negatife doğru kay*dırmalara yer verdi ve hareketi dalgamsı, değişik genişlikte çizgilerle ifade etti. Harlekin (Soytarı, 1933) adlı tablosunda satranç tahtası ben*zeri bir zemin üstünde plastik-mekânsal bir figür üretti.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  macarlarda türk sayılır oda bizden biri yani Victor Vasarely bir Macar-Fransız sanatçıdır op sanat hareketinin dedesi ve lideridir
+ Yorum Gönder


victor vasarely hayatı,  victor vasarely kimdir,  victor vasarely hayatı ve eserleri,  victor vasarely eserleri,  victor vasarel haya