+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Abidin Elderoğlu Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Abidin Elderoğlu Kimdir
  Abidin Elderoğlu Hakkında Bilgi  Abidin Elderoğlu Hakkında Genel Bilgi


  Doğum : 1901 Denizli
  Ölüm : 1974 İstanbul

  Ressam, 1926'da İstanbul Öğretmen Okulu'nu bitirdi. 1930'da Paris'e gitti. Burada André Lhote ve Albert Laurens atölyelerinde iki yıl çalıştı. Yurda döndükten sonra bir süre resim öğretmenliği yaptı. Önceleri peyzaj ve portre üzerinde çalışan Elderoğlu, 1940'larda resimlerinde lekeci bir anlatım şeklini kullandı ve 1950'lerde de resimlerinde soyut bir anlayışla geleneksel Türk motiflerini işledi. İzmir Ressamlar Cemiyeti'nin etkin üyesi olarak, başta devlet sergileri, çeşitli karma sergi*lere katıldı. 1932'den başlayarak yurt içinde ve yurt dışında kişisel sergiler açtı, 1945'te İzmir'de Ege Ressamları Sergisi'nde birincilik, 1963 Sao Paolo İkiyıldabir Sergi*si'nde (Brezilya) onur ödülü, 1966 Tahran İkiyıldabir Sergisi'nde özel ödül kazandı. 1964'teki 25. Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde Başka Dünya adlı tablosuyla ikincilik ödülü aldı.

  Abidin Elderoğlu.jpg


  SANATI

  Abidin Elderoğlu'nun 1932-1942 yıl*ları arasındaki dönemi, büyük bo*yutlu simgesel nitelikli tablolar ile klasik denebilecek peyzaj ve natür*mortları içerir. Doğaya bağlı renkçi bir anlayış, bu dönemini belirleyen özelliklerin başında gelir; desenin doğru anlamda renkle bütünleşen etkinliği, ciddi bir atölye anlayışın*dan kaynaklanır. Kübist yönelişleri fazla abartmadan dozunda kullan*dığı birkaç etüdü dışında, Fransa'da eğitim gördüğü Lhote estetiğini benimsemediği söylenebilir. 1950'lerden sonra çizgiyi, kaligrafik bir kompozisyon düzeni içinde uyumlu kavisler, dolu ve boş biçim*lerle uyguladığı bir dizi çalışmasın*da eski Türk yazısından esinlenen Abidin Elderoğlu, bu yönüyle çağ*daş Türk resmindeki soyut eğilimlerin içinde bulundu.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  resimleri avrupanın pek çok yerinde sergilenip izlenmiştir Türk, ressam. Soyut kaligrafik çalışmalarıyla tanınmıştır. Denizli'de doğdu, 12 Şubat 1974'te Ankara'da öldü.
+ Yorum Gönder