+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Ahmet Öktem Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ahmet Öktem Kimdir
  Ahmet Öktem Hakkında Bilgi  Ahmet Öktem Hakkında Genel Bilgi


  Ahmet Öktem.jpg  Ahmet Öktem (1951- )

  Kavramsal sanatın görselliği yok etmeye yönelik ilkelerini ve sınıflama sistemlerini irdeleyen çalışmalarıyla tanınır.

  1969-74 arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (b.MSÜ) Resim Bölümü'nde Adnan Çoker atölyesinde ögrenim gören Öktem, aynı yıl Salzburg Yaz Akademisi'ne devam etmiştir.
  1978'de kurulan ve Türkiye'de Minimalist , çözümlemeci ve Kavramsal Sanat alanlarında başlatılan ilk örgütlü etkinlik olan Sanat Tanımı Toplulugu'nun (STT) 1978, 1980. 1981 sergilerinde işleriyle yer almış, betik (kitap olarak sanat) türünün tanıtılmasına ve grubun çıkardığı yayınlara katkıda bulunmuştur .

  Öktem'in işlerinde, depolarda saklanan arşiv dosyaları, bu arşivlerden gerçek belgeler, belgeleri ve dolayısıyla insanları sınıflama sistemleri verilirken, bu sistemlerden yola çıkarak kendi sınıflama ve kodlama yöntemlerini oluşturma amacı vardır. Sanatçı, Kavramsal Sanat'ın görselligi yok etme istegini, kendi çalışmalarında görüntü olarak kullandığı fotoğrafa, belgeye, yazılı sözcüğe kaşe basıp iptal ederek simgesel düzlemde gerçekleştirmiştir. Öktem'in uyguladıgı bu yöntem "10 Sanatçı 10 İş: A" (1989), "Bir Yüzün Diğer Yüzü" (1993) ve "Orient Express" (1994) sergilerine verdigi işlerde kaşe yerine stampa mürekkebinin fotoğrafa emdirilmesi yoluyla ya da yine görüntünün etki olarak stampa mürekkebini anımsatan mavi floresan ışık altında yok edilmesiyle sağlanmıştır.

  Sanatçının çalışmalarının genelinde, içinde bulunulan durum, yaşamsal olay ve sorunlar, toplumsal ve siyasal olgular ve bunların anlatımı özellikle dışlanmıştır. Öktem, anlatımcılığı engellemek amacıyla işlerinde yerleştirme'lerinde nesne kullanmamış, görüntü yalnızca fotoğraflar, belgeler ve yazılı sözcüklerle oluşturmuştur. Amacı, sanatı biçim, estekonu gibi yüklerden arındırmak; yalnızca sanatın gerçek işlevini araştırıp onun tanımını yapmak işini araştırmaktır. Öktem. 1989'dan bu yana , içinde Kavramsal Sanat'la ilgili çeviri ve metinlerin, özgün işlerin ve sanatçı betiklerinin yer aldıgı "Koridor" adlı gönderiyi hazırlayan grup arasındadır.
  Alıntı
 2. Acil

  Ahmet Öktem Kimdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


ahmet öktem