+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Beril Anılanmert Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Beril Anılanmert Kimdir
  Beril Anılanmert Hakkında Bilgi  Beril Anılanmert Hakkında Genel Bilgi


  Beril Anılanmert.jpg

  Seramik sanatçısı.
  Çalışmalarında doğadan etkilenerek “karşıtlıkların uyumu” ilkesini benimsemiştir.
  1963’te İzmir Amerikan Kız Koleji’ni bitiren sanatçı, 1968’de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Kürsüsü’nden mezun olmuş ve aynı kuruma öğretim üyesi olarak girmiştir.
  1968’den beri yurtiçi ve yurtdışında birçok kişisel sergi açan karma sergilere, bienallere ve yarışmalara katılan Anılanmert, birçok da ödül kazanmıştır.  İslam seremik sanatı, Anadolu çömlekçiliği, 20yy. seramik sanatı konularında araştırmaları ve çalışmaları bulunan sanatçı, Japon hükümetinin bursuyla 1976’da Japonya’nın çeşitli yerlerinde Japon seramik teknikleri üzerine araştırmalar yapmıştır. Anılanmert 1993’ten beri Seramik Bölümü başkanlığı yapmaktadır. Sanatçı, yapıtlarında kullandığı renklerde sıcak-soğuk, sırlarda mat-parlak, biçimlerdeyse keskin-yumuşak gibi karşıtlıklar arasındaki uyumu yakalamaya çalışmış, tormada çektikten sonra tabakalrı kırıp yeniden biraraya getirerek geleneksel işlerinden soyutlamış, estetik kaygıya ağırlık veren soyut düzenlemelere yönelmiştir. Sanatçı butür yapıtlarında genellikle topraktan fışkırışı, (varoluş) simgeleyen konik ve üçgen biçimler üstüne yerleştirdiği parçalarla doğanın ve yaşamın duyarlı dengelerini sergilemeye çalışmıştır. Pano seramiğinde de yeni seçenekelr ortaya koyan sanatçı, genellikle çerçevenin dışına taşan öğeler kullanmıştır. Anılanmert, 1990’da Kültür Bakanlığı Seramik Yarışması’nda Birincilik Ödülü’nü, 1991’de de İş Bankası Büyük ödülü’nü almıştır. E.Şahin.
  Alıntı
 2. Seyran
  Devamlı Üye

  seramik sanatçısı olan Beril anılanmert birçok ülkelere gitmiş açtığı sergilerde de birçok ödülü hak etmiştir.ve bunun yanı sıra birincilikleri başarıları çok olmuştur.
+ Yorum Gönder


beril anılanmert kimdir,  beril anılanmertin hayatı