+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Cevat Dereli Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Cevat Dereli Kimdir
  Cevat Dereli Kimdir, Hakkında Bilgi


  Cevat Hamit Dereli (d. 1900, Rize - ö. 23 Temmuz 1989, İstanbul), Türk ressam.

  1924 yılında Sanayii Nefise Mektebi'ni bitirdi. Devlet Resim Yarışması'nı kazanarak Paris'e gitti. 1924 ile 1928 yılları arasında Julian Akademisi'nde çalıştı. 1929'dan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim öğretmeni olarak görev aldı. Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği'nin kurucularındandır. D grubu ressamları arasına katıldı. İkinci Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nin birincilik ödülünü kazandı. İlk resimlerinde empresyonizmin etkileri görülür. Fakat sonraki eserlerinde Türk minyatürlerinden de faydalanarak değişik bir üslûp kazandığı görülür. Türkiye içinde ve dışarıda birçok sergiye katıldı. İstanbul'un doğasını konu alan figüratif anlayıştaki resimleriyle tanınan ressam Cevat Dereli 23 Temmuz'da İstanbul'da öldü.  Cevat Dereli.jpg  İlk ve orta öğrenimi sırasında (1907-14) Nazmi Ziya Güran’ın yakın ilgisiyle resme yöneldi, gene onun salık vermesiyle 1915’te Sanayi-i Nefise Mektebi’ne (sonradan Güzel Sanatlar Akademisi) girdi. Önce bir yıl kadar Hikmet Onat’ın öğrencisi oldu, ardından İbrahim Çallı’nın atölyesine geçti. 1922’dc, henüz öğrenciyken akademiden bir grup arkadaşıyla birlikte Yeni Resim Cemiyeti’ni kurdu. Ertesi yıl açılan Avrupa sınavını kazanarak okuldan mezun oldu, 1924’te Paris’e gitti ve dört yıl Julian Akademisi’nde Paul Albert Laurens’le resim çalıştı. 1928’de Türkiye’ye döndü ve aynı yıl Güzel Sanatlar Akademisi’ne öğretim üyesi olarak atandı.

  1928’de Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği’nin kuruluş çalışmalarına katıldı. 1932’de akademideki görevinden ayrıldı, Tıp Fakültesi’ne desinatör olarak atandı. 1939’a değin bu kurumda anatomik çizimler yaptı. 1939’da akademideki görevine geri döndü. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yurt gezisi programları içinde 1939’da Sinop’a gitti. Orada gerçekleştirdiği resimlerle aynı yılın sonunda Izmit’te düzenlenen Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Sergisi’nde birinci oldu.

  1940’taki 2. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde “Pcyzaj” adlı yapıtıyla birincilik ödülünü, 1979’da Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü’nü (Zühtü Müritoğlu ile birlikte), 1981’de Atatürk Sanat Armağanı’nı kazandı. 2. Seyran
  Devamlı Üye

  ressamlıkla uğraşan sanatçımız Cevat Derelinin birçok çizimi bulunmaktadır.ve birçok başarı elde etmiş bir sanatçıdır.birçok yarışmayı birincilikle tamamlamıştır.oluşturduğu sergilerden bazıların da da birinciliği vardır.
+ Yorum Gönder


Cevat Dereli,  cevat dereli hayatı,  cevat dereli hayatı ve eserleri,  cevat dereli kimdir,  cevat dereli hakkında kısa bilgi