+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Erdal Alantar Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Erdal Alantar Kimdir
  Erdal Alantar Hakkında Bilgi

  Erdal Alantar.jpg


  Soyut dışavurumculuk akımına bağlanan resimleriyle tanınan ressam. 1949-56 arasında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde Halil Dikmen ve Cemal Tollu atölyelerinde öğrenim gördü. 1958’de İtalya’ya gitti, Floransa ve Roma’da fresk üzerine çalıştı. 1959’da Paris’e yerleşti.

  Birçok uluslararası bienal ve sergiye katıldı, Fransa’da Val de Marne birincilik ödülü, 1968’de de Ancona Grafik Sanatlar Bienali’nde ikincilik madalyonu aldı. Beethoven, Chopin, Wagner, Berlioz gibi sanatçıların romantik müziğinden esinlenen Alantar, müziğin etkisiyle oluşan iç dünyayı resimlerinde dramatik bir duyarlıkla yansıttı. Osmanlı tuğralarının ve hat sanatının kaligrafik ritminden yola çıkarak iç devinimi andıran kıvrımlı renk kuşaklarını, barok etkili sarmalları ve hareketli bulut kümelerini soyut dışavurumculuk ilkeleri doğrultusunda tuvale aktardı. A.B.
  ALINTI
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Erdal ALANTAR aslında çok iyi bilinen bir ressam. Erdal İstanbul'da doğmuş ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Cemal Tollu atölyesinde 1956 yıllarında oradan mezun olmuş bir ünlü ressamcıdır.
+ Yorum Gönder


erdal alantar hayatı,  erdal alantar