+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Elif Naci Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Elif Naci Kimdir
  Elif Naci Hakkında Bilgi  Elif Naci Hakkında Genel Bilgi


  Elif Naci (10 Ağustos 1898, Gelibolu, Çanakkale - 8 Mayıs 1987, İstanbul), Türk ressam, yazar ve müzeci. D Grubu'nun kurucularındandır.


  Elif Naci.jpg


  Elif Naci Biyografisi


  Elif Naci (d. 10 Ağustos 1898, Gelibolu, Çanakkale - ö. 8 Mayıs 1987, İstanbul), Türk ressam, yazar ve müzeci. D Grubu'nun kurucularındandır.1898'de Gelibolu'da dünyaya geldi. Ortaöğrenimini İstanbul'da, Vefa Sultanisi'nde yaptı. Resme lise yıllarında başladı. 1914’te Sanayi-i Nefise Mektebi Resim Bölümüne girdi ve İbrahim Çallı'nın öğrencisi oldu. Öğrenciliği sırasında gazeteciliğe başladı. 1937'ye kadar çeşitli gazetelerde sürdürdüğü gazeteciliğe 1937'den itibaren Cumhuriyet Gazetesi'nde devam etti ve gazetenin arşivini 40 yıl boyunca yönetti Okulunu tamamladıktan sonra çeşitli illerde resim öğretmenliği yaptı ve Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği'ne katıldı. İlk sergisini 1930 yılında açtı. 1933 yılında Nurullah Berk, Zeki Faik İzer, Cemal Tollu, Abidin Dino ve Zühtü Müridoğlu ile birlikte D Grubu'nu kurdu. D Grubu adını, açılan 4. sanat topluluğu olması dolayısıyla latin alfabesinin dördüncü harfi olan D'den almaktaydı. Öğrencilik zamanlarında daha çok ev içi resimleri yapan ve izlenimciliğin etkisi altında kalan Naci, daha sonraları D Grubu ile birlikte soyuta yöneldi. Aynı dönemde Paul Klee, George Braque gibi çağdaş ressamlardan ve Hafız Osman, Mehmet Esat gibi hat sanatçılarından etkilendiği söylenebilir. 1940'lardan sonra batı sanatının etkisinden sıyrılıp doğuya yönelerek hat sanatı soyutlamalarıyla ilgilendi. Çalışma hayatı boyunca Türk-İslam Eserleri Müzesi müdür yardımcılığı ve müdürlüğü (1937-1956), Topkapı Sarayı Müzesi müdür yardımcılığı (1962-1963) görevlerinde de bulundu. Sanatçı, 8 Mayıs !987'de İstanbul'da hayatını kaybetti.
 2. Seyran
  Devamlı Üye

  önemli sanatçılarımızdan biri olan elif Naci'nin birçok başarısı bulunmaktadır.hem yazarlıkla uğraşmış hemde ressamlıkla da uğraşmıştır.ve öğrenciliği sırasında gazetecilikte yapmışlığı vardır.
+ Yorum Gönder


elif naci,  elif naci kimdir,  elif naci hayatı,  elif naci kendi resmi