+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Hüseyin Alptekin Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hüseyin Alptekin Kimdir
  Hüseyin Alptekin Hakkında Bilgi  Hüseyin Alptekin Hakkında Genel Bilgi


  Hüseyin Alptekin.jpg

  Hüseyin Alptekin (1957-2008)
  Çalışmalarında kullandığı teknikler ve temalar farklılık göstermekle birlikte, çağdaş yaşamın sorunsalları üzerine yaptığı yorumlar, farklı işlerini birbirine bağlayan özellik olarak kabul edilmektedir.

  Ankara Hacettepe ve Paris’te Sorbonne üniversitelerinde felsefe ve estetik öğrenimi görmüştür.
  Bilkent Üniversitesi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan sanatçı, sergilerinin yanısıra, çağdaş sanat konusunda da çok sayıda makale yayınlamıştır.

  Psikanalizden sosyolojiye uzanan bir alanda çalışan Alptekin’in işleri, bireyin yabancılaşması, depresyon, göç, şiddet gibi temalar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Kendi yaşamındaki kimi öğelerden hareket ederek, bu öğelerin çağdaş yaşamdaki izlerini sürmüştür. Babasının psikanaliz divanını kullanarak gerçekleştirdiği yerleştirmeleri , psikiyatri ve depresyon üzerine çalıştığı 1990’ların ikinci yarısının karakteristik çalışmaları sayılır. Baskın temalardan bir olan göçü, özellikle son 10 yıldaki çalışmalarında işlemiştir. 9.Uluslararası İstanbul Binelai’ne katıldığı çalışmalarında da sanatın çeşitli coğrafyalardan göçü üzerine yoğunlaşmıştır.

  Yerleştirmeden fotoğrafa, videodan kartpostala uzanan malzeme çeşitliliği ile çalışması, anlatımına en uygun biçimi bulma kaygısı oarak değerlendirilebilir. Alptekin yurtiçindeki sergilerden başka, çalışmalarını Finlandiya, Polonya, İsveç, İtalya, Küba, Endonezya gibi ülkelerde de sergilemiştir.
  A.Güçhan,E.S.A.

  Ben Bir Stüdyo Sanatçısı Değilim

  1990'ların başından itibaren sanat üretimine yoğunlaşan Alptekin, eserlerinde küreselleşmenin etkileri, göç ve sürgün, kültürlerarası imge dola*şımı gibi temaları inceledi. İşbirliği ve müellifsiz üretim ile ilgilenen Alptekin, Michael Morris ile yaptığı erken dönem İşbirliklerinden başlayarak kariyeri boyunca Grup Grip-in. Deniz Fili Seyahat Acentası ve Bunker Araştırma Grubu gibi bir çok grup kurdu.

  Fotoğraf enstelasyonları, kolajlar, videolar, objeler -hatta kasası plastik futbol topla*rıyla dolu bir kamyon gibi-eserlerinde birçok farklı malzeme ve yöntemler kullanarak, birbirine refe*rans veren çok katmanlı bir görsel dil yarattı .
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Hüseyin Bahri Alptekin nkara ve Paris'te sanat felsefesi ve sosyoloji estetiği okumuştur Alptekin İstanbul kurulan Çağdaş sanat sahnesinin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir.
+ Yorum Gönder