+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Hikmet Onat Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hikmet Onat Kimdir
  Hikmet Onat Hakkında Bilgi  Hikmet Onat Hakkında Genel Bilgi


  Hikmet Onat, (d. 1882 İstanbul - ö. 1977 İstanbul), Türk ressam.

  Empresyonist akımın Türkiye'deki devamcılarından olan Hikmet Onat, Türk resim tarihinin büyük ustalarındandır. Bir asra yaklaşan yaşamında ancak bir kere sergi açabildi. Antikalar.com - Antik Müzayede, Antika Müzayede, Muzayede, Antika, Antik Muzayede, Anik Muzayede

  Hikmet Onat.jpg


  İlk öğreniminden sonra, Heybeliada Deniz Harp Okulu'nu 1903 yılında bitirdi. Bir süre güverte subayı olarak görev yaptı. Ruhi Arel ile birlikte Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’nde resim derslerine devam etti. Bahriye fotoğrafçısı Ali Sami Bey'in yanında çalıştı.
  Bahriye'den ayrılarak 1905 yılında İstanbul Sanayi-i Nefise Mektebi'ne girdi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi). 1908’de Osmanlı Ressamlar Cemiyeti ve Güzel Sanatlar Birliği’nin kurucuları arasında yer alarak sergilerine katıldı. Mezuniyetinden sonra, 1910 yılında açılan Avrupa sınavlarını kazandı, burslu olarak Paris’e gitti. Paris Güzel Sanatlar Akademisi'nde Fernaed Cormon Atölyesi'nde dört yıl çalıştı. I. Dünya Savaşı'nın çıkması üzerine yurda döndü ve Mekteb-i Sultani’de (Galatasaray Lisesi) resim öğretmenliği görevine başladı. Müdür Halil Ethem’in isteği üzerine Sanayi-i Nefise Mektebi’ne geçti. Varnia Zarzecki’nin yerine hazırlık sınıfı hocalığına, ardından da atölye şefliğine atandı.

  1914-1918 yılları arasında, Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın desteklediği Şişli Atölyesi’nde diğer 1914 kuşağı sanatçıları gibi savaş ve asker konularında resimler yaptı.

  1922 yılında Güzel Sanatlar Cemiyeti'ne kurucu üye olarak katıldı. 1939 yılında Halkevleri aracılığıyla düzenlenen “Yurt Gezileri””nde Bursa’ya gitti.

  Yapıtları Devlet Resim ve Heykel Sergileri'nde yer aldı. 1973 ve 1974 yıllarında üst üste çalışmaları ödüle değer görüldü. İlk ve son sergisini ölümünden birkaç ay önce açan sanatçı, 14 Mart 1977’de İstanbulda öldü.

  Önemli eserleri
  Siperde Mektup Okuyan Askerler
  Salacak'ta Kayıklar Ve Kızkulasi
  Peyzaj
  Büyükdere
  Büyükada,Dilburnu
  Manolyalar
  Çengelköy,Onat
  Balıkçı Tekneleri
  Topkapı Sarayı
  İstanbul Peyzajı
  Kız İsmail Erkuş

  Vikipedi
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Hikmet Onat; ressamdır eserleri Kandilli Sırtlarından Siperde, Mektup Kabataş’tan Manzara,Dikiş Diken Kadın, Derede Sandal,Salacak ,Topkapı Sarayı,Kıyıda Gemi şeklindedir
+ Yorum Gönder