+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Habib Aydoğdu Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Habib Aydoğdu Kimdir
  Habib Aydoğdu Hakkında Bilgi

  Soyut dışavurumcu resimleri ile tanınmaktadır.

  1970’de girdiği İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Dekoratif Resim Bölümü’nde 1974’te mezun olmuştur. MEB Film, Radyo ve Televizyonda eğitim Merkezi ve TRT Haber Merkezi’nde grafikçi, animatör ve dekoratör olarak çalışmış, 1987’de TRT’den ayrılmıştır.

  Aydoğdu 1980’lere kadar toplumsal duyarlılığın ön planda olduğu soyut figüratif resimler yapmıştır.
  Zamansız ve mekânsız bir boşlukta anıtsal insan figürlerini anlatıcı bir tavırla betimlemiştir. 1980 sonrası resimlerinde ise kendi iç dünyasına yöneldiği, düşsel öğelerin ağır bastığı görülür. İnsan figürü, mekândaki renk lekeleri ve devinimiçinde dağılır, parçalanır, mekan figürü yutar. 2000’deki “Düş Düşünce” adlı sergisinde fantastik, simgesel biçimlere yönelmiş, saldırgan ve çarpıcı fırça kullanımı ile dışavurumcu bir ifadeyi benimsemiştir. Resimlerinde kuş betimi yaygınlık kazanmaya başlar.  2002’de açtığı “Ateşte Kül Kuşları” sergisinde “kendi küllerinden doğma”eğretilemesini ele almıştır. Aydoğdu’nun resimsel çizgisinde zaman içinde figüratif soyuttan , soyut dışavurumcu tavıra geçiş gözlemlenmektedir. Resimlerinin en önemli karakteristiği devinen renk ve formların yarattığı dinamizmdir.
  Yurtiçinde ve yutdışında pek çok sergi açan Aydoğdu’nun bir çok ödülü bulunmaktadır. 2. Meryem
  Bayan Üye

  Doğum tarihi 1952, Konyadır Habip Aydoğdu, Türk ressam. İlköğreniminin ardından girdiği sınav sonucunda altı yıllık Konya İvriz İlköğretmen Okulu'nda yatılı okumaya hak kazanmıştır
+ Yorum Gönder


habip aydoğdu,  Habib Aydoğdu