+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Mümtaz Yener Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mümtaz Yener Hakkında Bilgi
  Mümtaz Yener Hakkında Bilgi  Mümtaz Yener Hakkında Genel Bilgi


  Mümtaz Yener 1.jpg

  Mümtaz Yener (1918- )
  Figüratif üslupta çalışan ressam. 1935-40 arasında Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde Nazmi Ziya Güran, İbrahim Çallı ve Leopold Lévy atölyelerinde öğrenim gördü. Yeniler Grubu’na da bu yıllarda katıldı.
  Bir süre filmcilik yaptı, Akşam gazetesinde çalıştı. Emekli olduktan sonra bütün zamanım resme ayırdı. 1953’te İstanbul Belediyesi tarafından açılan Fetih Yıldönümü yarışması 1969’da da Türk Ressamlar Cemiyeti ödüllerini kazandı.
  Yener, toplumsal konulara ağırlık veren Yeniler Grubu içinde yer aldığı dönemde çalışan insanların yaşamım konu aldığı çok figürlü resimler yaptı (“Fırın”, “Paydos’). 1955-70 arasındaki resimlerinde de uyumlu çalışmalarından ve dayanışmalarından etkilendiği karıncaları işledi (“ Karıncalar Geliyor”, “Karıncaların Göçü”).

  1970’lerden sonra makine-insan ilişkisini konu alan re simler yaptı (“Makineler Yürüyor”, “Okuyan Makineciler”). Yener son yapıtlarında en çok eski Beyoğlu görüntülerine yer vermektedir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  2007 yılında hayatını kaybeden sanatçı Mümtaz Yener, Türk ressam. 1918 yılında İstanbul'da doğan ressam Mümtaz Yener, dekoratörlük, sanat yönetmenliği, reji ve senaryo yazarlığı yapmıştır
+ Yorum Gönder