+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Selim Turan Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Selim Turan Hakkında Bilgi
  Selim Turan Hakkında Bilgi  Selim Turan, 1915 yılında, İstanbul’da doğdu. Büyük kültür adamımız Ali Turan’ın tek oğluydu. İkisi kız, üç kardeştiler. Değişik konulardaki derin bilgisiyle, kültürü sağlam bir babanın oğlu olarak iyi eğitilen Selim, ruh güzelliğiyle kibarlığıyla, örneği az olan kişilerdendi. Hafızasında yaşayan Üsküdar’daki büyük konak, zengin anılarının temel taşıydı. Galatasaray Lisesi yılları, unutulmaz gençlik döneminin kaynağı olmuştu. Resme küçük yaşta başlayan Selim’in Galatasaray’daki resim hocası Mehmet Ali Bey’di. 1935 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdiğinde ise ilk hocası kendisi gibi nazik ve huy güzelliği olan Feyhaman Duran’dı. Daha sonra Akademi’de, Fransa’dan gelen Profesör Levy ile tanışacak, fırçasının tılsımını, onunla Paris’te de sürdürecekti.

  Selim Turan.jpg

  Selim’in mesleğindeki ilk başarısı, Halkevleri’nin bir programı ile başladı. CHP’nin desteğiyle Halkevleri, ressamlarımızı onurlandırmak için bir program hazırladı. Onları atölyelerinden çıkartıp, Anadolu ile kucaklaştırdı.

  Sanatçılar tuvalleriyle fırçalarını alıp muhtelif illere gittiler. Seçtikleri manzaraları tuvallerine aktarıp Ankara’ya döndüler. Yaptıkları tablolar jüri tarafından değerlendirildi. Selim Turan’ın Muğla ilinden yaptığı manzara birinciliği kazandı. Selim’in eseri Çankaya’ya armağan edildi. Selim Turan, şöhretinin ilk basamağına adımını böyle atmıştı. 2. Acil

  Selim Turan Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder