+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Yüksel Arslan Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yüksel Arslan Kimdir
  Yüksel Arslan Hakkında Bilgi  Yüksel Arslan Hakkında Genel Bilgi


  Yüksel Arslan’ın 4 Temmuz 1969 tarihinde "Kutsal Aile"yi okuduğu sırada üretmeye karar verdiği ünlü tablo dizisi "Kapital", 27 yıl sonra Türkiye’de. 30 tabloluk dizinin birbirinden ayrı 13 orijinal örneğini kapsayacak sergi, Nişantaşı semtinde, Arman Palas’ın ilk katında hizmet veren güncel sanat ortamının yeni mekânı Dirimart’ta bu akşam açılıyor. Sanatçının çalışmaları genç galerici Hazer Özil ve ressam Komet’in gayretleriyle Türkiye’de ilk ve son kez sergileniyor.

  Yüksel Arslan, altı yılda ürettiği yapıtlarına "Arture" adını veriyor. Bu orijinal kelimenin çıkışı ise, kendisinin Paris’te yaşamaya başladığı 1961 yılına rastlıyor. O dönemde eserlerinin galerilerde satışını kolaylaştırmak ve onları sınıflandırmak için Arslan’a danışılıyor. Bu aşamadan sonra, Arslan kaleme aldığı "Kapital İçin Uyarı" dizisinde bu terimin öyküsünü şöyle özetliyor: "Bunlara ne yağlıboya, ne guvaş, ne suluboya, ne desen denilebilirdi. Bu durumda sorunu kökünden çözümlemek amacıyla "Art" (sanat) sözcüğüne (Fransızcada Peinture ve Architecture sözcüklerinde olduğu gibi) "ure" son ekini katarak çalışmalarımın anabaşlığı olarak "Arture" sözcüğünü oluşturdum."

  Arslan, bu dizi nedeniyle 1975 yılında yalnızca 200 adet basılan özel kataloğa da giren aynı yazıda kullandığı teknikten şöyle söz ediyor:

  "Bu daha da basit bir konu! 1950 - 1953 yıllarında, bilinen yollarla yaptığım çalışmaları (yani yağlıboya, suluboya, pastel, guvaş, suluboya, vb.) yok ettikten - (!) - sonra, yakın çevremde, İstanbul’da yaşadığım dış mahallede kolayca bulabildiğim ve doğal renkler adını verdiğim malzemeyi kullanmak gibi güzel bir fikir geldi aklıma. Böylece otları, çiçekleri, taşları tuğla parçalarını ezerek çalışmaya başladım. 1955 yılında, prehistorya sanatı üzerine bir kitapta hazır bir reçeteye rastladım; toprak, bal, yumurta akı, ilik, yağ, kan, vb.. O zamandan beri kağıt üzerine bu teknikle çalışıyorum, onu yetkinleştirerek."


  Yüksel Arslan.jpg

  L’homme (insan) dizisi, insan varlığının ruhsal ve zihinsel tüm hastalıklarını irdeleyen ilginç bir yorum vesilesiydi. Önceki diziler için olduğu gibi bu ve bunu izleyen L’Animal dizisi için de sayısız desenin yer aldığı koca koca defterler dolduruyor hâlâ ve bunlar Arslan’ın çalışma süreçlerindeki tüm gizemleri içlerinde saklıyorlar.

  Yüksel Arslan’ın 1995 SANART etkinliği içinde yer alacak olması, aynı kentte 28 yıl önce yapılan ihbar ve yargılamanın anısını da canlandırıyor. Fallik tabuların hiçbiri, şüphesiz, önemli bir sorun da oluşturmuyor. Tabular adına, halktan ya da sıradan insanlar mı tepki gösteriyor? Siz bunların hiç birine kulak asmayın.
  Gösteri Dergisi, 1995
 2. Acil

  Yüksel Arslan Kimdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder