+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Thomas Gainsborough Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Thomas Gainsborough Kimdir
  kısaca Thomas Gainsborough Kimdir 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Thomas Gainsborough hakkında bilgiler

  (d. 14 Mayıs 1727 - ö. 2 Ağustos 1788) İngiliz ressamdır. En popüler eserleri portreleri ve doğduğu bölge olan Suffolk peyzajlarıdır. 18. yüzyılda İngiltere'de Joshua Reynolds ile birlikte en çok tanınmış ressamdır.

  Gainsborough resimlerinde formel akademik kuralları uygulamaktan kaçınmıştır ve resim ve portrelerini doğa ve şahısları yakından incelemelerine bağlamıştır. Resimlerini hazırlarken çok çabuk eskiz yapıp bunları hemen hızla boyaması ve bunları tekrar tekrar elden geçirmemesi ile isim yapmıştır. Peyzajlarının gerçek doğaya çok yakın olması ve portrelerindeki figürlerin arka planda bulunan doğa sahneleri içine çok iyi yerleşmeleri onun uyduğu gerçekçilik prensibine örnektirler. Kariyerinin sonlarına doğru paletinde bulunan renkler daha parlak olmaya ve tabloya yaptığı fırça izleri daha ekonomik ve rahat görüntü vermeğe başlamışlardır.[3]

  Gainsborough o zaman moda olan bir atelye kurup burada eserlerinin önemli olmayan kısımlarını çıraklarına yaptırmaktan kaçınmıştır. Kariyerinde yeğeni olan Gainsborough Dupont adında tek bir çırak yetiştirmiştir.[1] Hayatının son yılında Kontes Talbot'un tam boy portresini hazırlamak için John Hoppner ile ortaklaşa çalışmıştır.
+ Yorum Gönder