+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Savunma Birimleri Forumunda T.C. Anayasa’sının 72 nci maddesi: Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  T.C. Anayasa’sının 72 nci maddesi:
  T.C. Anayasa’sının 72 nci maddesi: Vatan hizmeti her Türk’ün hakkı ve ödevidir. Bu hizmetin Silahlî Kuvvetlerde veya kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceği veya getirilmiş sayılacağı kanunla düzenlenir.

  Vatan hizmeti, Anayasamızda her Türk’ün hak ve ödevi olarak tanımlanmıştır.

  Askerlik göreviyle ilgili istenmeyen bir yaptırımla karşılaşmamak için, yüksek okulu bitirdiğiniz tarihten itibaren, kendiniz ve/veya kanunî yakınlarınız aracılığıyla yerli veya yabancı askerlik şubenizle sürekli bir iletişim içinde bulununuz.

  Askerlik şubeleriniz Askerlik Yasasının sizlere tanıdığı yasal hakları, tam zamanında ve yüksek kalite standartlarında sunmak maksadıyla talimatlandırılmıştır. Askerlik şubeleriniz, sizlerin istek ve beklentileriyle yasal gereklilikler dengesinde vatandaş ve Silâhlı Kuvvetler odaklı olarak hizmet vermektedir.

  Askerlik dönemi, yaşamınızın en sıcak, en zengin ve anlamlı anlarını barındıracak bir dönemi olmaya adaydır. Emriniz altında görev yapacak olan Mehmetçik ve vatan savunması için emrinize tahsis edilecek silâhla birlikte yurdun savunulması görevi, eğitiminizin sonunda silâh arkadaşımız olarak sizlere de tevdi edilecektir.

  Askerlik şubeleri sizlere hizmet için kurulmuştur. Askerlik şubelerini ziyaret etmekten ve iletişim sağlamaktan çekinmeyiniz. Askerlik şubelerinin iletişim bilgileri için tıklayınız.

  Asker ocağının sıcak ve samimi ortamında vatan evlatlarının, Atatürk ilke ve idealleri doğrultusunda eğitilmesi görevinde başarılar dileriz.  ASKERALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI
  YEDEK SUBAY ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ
 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Askerlik hizmeti anayasanın 72. maddesine göre hem hak hem ödevdir. Ayrıca yurt içinde dört yıllık fakülte, akademi, yüksekokul ve enstitüleri bitirenler yedek subay olabiliyor. Askerliğe alınmak için yapılan sağlık muayenesinde sağlam ve askerliğe elverişlidir raporu olması gerekir, aksi halde askerlikten muaf sayılır.
+ Yorum Gönder


anayasanın 72. maddesi,  anayasa madde 72,  anayasa 72. madde,  anayasanın 72 maddesi,  anayasa askerlik maddesi,  anayasanın 72. maddesi nedir