+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Savunma Birimleri Forumunda Türkçe'de şehit kavramı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ebubekir Abdullah
  Devamlı Üye

  Türkçe'de şehit kavramı
  Türkçe'de Şehit Kavramı Nedir?
  Zamanla şehit kavramı Türkçe'de dini anlamından sıyrılıp vatanını veya milletini müdafaa yolunda ölen herkes için kullanılır hale gelmiştir. Türkçe'de şehit olarak nitelendirilen kimseler şu kategoriler altında toplanabilir:

  Vatani görevini yapmakta iken herhangi bir şekilde yaşamını yitiren tüm askerler,
  Herhangi bir terörist saldırı sonucu yaşamını yitiren eğitim, sağlık, güvenlik vb. görevlileri ile
  Görev başında yaşamını yitiren polis, itfaiyeci vb. diğer görevliler.
  Bu kimseler, inançlarına bakılmaksızın, Türkçe medyada yaygın şekilde "şehit" olarak nitelendirilirler.[1][2][3]

  Yukarıda bahsi geçen şahısların bir kısmının şehit kabul edildiği, bağlı oldukları kurumların tüzükleri ve yasalarla da sabittir ve geride kalan yakınları tazminat almaya hak kazanabilirler.

  Bunların haricinde siyasi ve ideolojik görüşleri nedeniyle öldürülmüş kimseler de, yakınları, dava arkadaşları, meslek arkadaşları veya taraftarları tarafından "şehit" olarak nitelendirilebilirler; basın şehitleri, devrim şehitleri vb. gibi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, internet sitelerinde yer alan Basın Şehitleri listesinin başlığını 2005 yılında Öldürülen Gazeteciler olarak değiştirmiştir.[4]
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Şehit denince aklımıza ilk gelen şey askere giden ağabeylerimizdir. Vatan uğruna savaşıp şehit düşmeleridir. Türkçe de şehit olarak nitelendirilir.Vatani görevlerini yapan genç askerlerimiz için şehit kavramını kullanmaktadırlar.
+ Yorum Gönder