+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Savunma Birimleri Forumunda TSK'dan "Libya" açıklaması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  TSK'dan "Libya" açıklaması
  TSK'dan "Libya" açıklaması

  TSK'dan "Libya" açıklaması hakkında bilgi

  Kaynak: TSK /  Türk uçak ve gemilerinin saldırıdaki rolüne ne?


  Genelkurmay Başkanlığı, Libya’ya yönelik NATO harekatında Türk uçak ve gemilerinin manevraları konusunda bazı ayrıntıları açıkladı.

  Buna göre 2 Nisan’da Türkiye’den hareket eden 16 askeri uçak Libya’ya yaralıları tahliye etmek için giden Türk firkateynlerine sekiz saat havadan ve koruma sağladı. Uçaklar havada yakıt ikmali yaparak 1330 kilometre katetti.

  Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan ve internet sitesinde kamuoyuna duyurulan Bilgi Notu’na göre Libya’ya yapılan insani yardım kapsamında, Misurata ve Bingazi şehirlerindeki yaralılar ile refakatçilerinin Ankara Feribotu ile bölgeden tahliye edilmesi amacıyla bir operasyon düzenlendi.

  2 Nisan 2011 tarihinde saat 16.33’ten itibaren Dalaman, Bandırma ve İncirlik hava üslerinden kalkan 12 adet F-16 uçağı ve 4 adet tanker uçağı ile NATO’nun Libya’ya yönelik silah ambargosuna destek kapsamında bölgede bulunan TCG Yıldırım Fırkateyni tarafından, tahliye süresince yani 2 Nisan günü saat 18.20’den 3 Nisan günü saat 1.44’e kadar, yaklaşık sekiz saat Ankara Feribotuna havadan ve denizden koruma sağlandı.

  -SEKİZ SAAT HAVADA KALMAYI, HAVADAN YAKIN İKMALİ İLE SAĞLADILAR-

  Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları bu faaliyeti yaklaşık 1330 kilometrelik uzaklığı gidiş ve dönüş olarak tanker uçakları ile havadan yakıt ikmali yaparak gerçekleştirdi.
  Misurata’daki tahliye faaliyetlerini tamamlayan Ankara Feribotu TCG Yıldırım Fırkateyni’nin refakatinde Bingazi Limanına geldi ve 3 Nisan 2011 tarihinde saat 19.30’da limana yanaştı. Bingazi’deki tahliye faaliyetleri süresince gerektiğinde havadan koruma ve destek sağlamak maksadıyla iki F-16 uçağı Dalaman’da 15 dakikalık hazırlık durumunda, dört F-16 uçağı ise 2 saatlik hazırlık durumunda bekletildi. Yaralı ve refakatçileri alan Ankara Feribotu, 4 Nisan tarihinde saat 3.30’da, TCG Yıldırım Fırkateyni refakatinde Bingazi Limanından güvenli bir şekilde ayrılarak Türkiye’ye hareket etti.

  Genelkurmay, başta tıbbi yardım malzemesi olmak üzere çeşitli yardım malzemelerinin, bugün 3 adet C-130/C-160 uçağı ile Bingazi Havaalanına taşındığını da bildirdi
 2. Acil

  TSK'dan "Libya" açıklaması isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder