+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Savunma Birimleri Forumunda Yılın Anneleri Onlar ... Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Yılın Anneleri Onlar ...
  Yılın Anneleri Onlar

  Şehidin en büyük isteği şehit olmaktı


  YILIN ANNELERİ ONLAR
  Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi Aktütün karakoluna terör örgütü tarafından yapılan saldırıda şehit düşen Jandarma Er Yurdakul Alcan'ın cenazesi, Anneler Günü'nde Mersin'in Tarsus ilçesinde toprağa verildi.

  Şehit Yurdakul Alcan için Tarsus Ulu Camii'nde bir tören düzenlendi. Cenaze törenine resmi protokolün yanı sıra binlerce Tarsuslu katıldı. Cenazeye oğlunun tabutunu taşıyan cenaze arabası ile gelen şehit annesi Nazlı Alcan, araçtan inerken orada bulunanlara, "Ağlamayın, düşmanları sevindirmeyeceğim ağlamayacağım. Düşmanlara karşı yıkılmıyoruz ayaktayız. Onlara yenilmiyoruz. Evlat verdiysem seve seve verdim. Düşmanlar sevinmesin her zaman bir daha olsa bir daha veririm." dedi.

  Törene yaklaşık bir ay önce astsubay oğlu Faruk Kaya'yı şehit veren Miyase Kaya da katıldı. Elinde Türk Bayrağı ile Alcan ailesine destek veren Miyase Kaya, elinden gelse düşmanlar ile çarpışmaya gideceğini söyledi.

  Şehit Er Alcan'ın cenazesi dua ve tekbirlerle arasında cami önünde bulunan musalla taşına konuldu. Öğle namazının ardından şehit erin ağabeyi Mustafa Alcan ile baba Duran Alcan şehitlerinin önünde saf tutarak cenaze namazını kıldı. Cenaze namazının ardından askerlerin omuzlarına alınan Alcan'ın cenazesi top arabasına konuldu. Cenazenin arkasından binlerce Tarsuslu terörü lanetleyen sloganlar attı. Şehidin cenazesi Tarsus Şehitliği'nde toprağa verildi.

  Şehit annesine Kalyoncu Paşa'dan 'anneler günü' jesti

  Şırnak'ın Küpeli Dağı bölgesinde güvenlik güçlerince teröristlere yönelik sürdürülen operasyonda şehit düşen Piyade Komando Onbaşı Sezai Kan'ın annesine Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu 'Anneler Günü' jesti yaptı. Şehit Kan'ın evine giden Vali Mutlu ve Kalyoncu Paşa, mevlit okutturdu.

  Ülke genelinde 'Anneler Günü' kutlanırken, şehit aileleri bugünü buruk bir sevinçle geçiriyor. Şırnak'ın Küpeli Dağı bölgesinde güvenlik güçlerince teröristlere yönelik sürdürülen operasyonda yaralanan ve tedavi gördüğü Şırnak Asker Hastanesi'nde şehit olan Piyade Komando Onbaşı Sezayi Kan'ın (21) ailesi, bugün de yalnız bırakılmadı. Diyarbakır'ın Ergani ilçesine bağlı Yapraklı köyüne giden Vali Hüseyin Avni Mutlu, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ata Kalkan, 16'ncı Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Birol Erdem, Ergani Kaymakamı Enver Ünlü, şehit Kan'ın annesi Nedife Kan'ın 'Anneler Günü'nü kutladılar.

  Baba Ahmet Kan tarafından karşılanan misafirler, duygusal anlar yaşadı. Köydeki annelerin gününü kutlayan 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Kalyoncu Paşa ise, şehit annesi Nedife Kan'ın elini öperek 'Anneler Günü'nü kutladı. Anne Kan'a "Anneler Günü hediyesini oğlunuz getirmedi ama biz getirdik. Biz de sizin bir oğlunuzuz." diyen Kalyoncu Paşa, "Onun yeri zaten belli. Geride kalanlara Allah uzun ömürler versin. Anneler gününüz kutlu olsun. Allah sabır versin. Allah sizden razı olsun, böyle kahraman bir evlat yetiştirdiniz." dedi.

  "Allah başka acılar yaşatmasın." diyen Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, Kan ailesine tekrar başsağlığı diledi. Şehit annesi Nedife Kan'ın 'Anneler Günü'nü kutlayan Mutlu, "Böyle dik duran aileler bize de güç veriyor. Allah gücünü artırsın. Şehidimizin mekanını cennet eylesin. Acınızı paylaşmak için tekrar geldik." diye konuştu.

  Şehidin anne ve babası ise, bu jeste "Allah razı olsun" karşılığını verdi. Daha sonra Sezai Sezai Kan için mevlit okutuldu. Mevlide, şehidin silah arkadaşları ile vatandaşlar katılırken; hep birlikte dualar edildi.

  Şehit Er Genç, annesinden helallik istemiş

  Hakkari Şemdinli Aktütün Karakoluna terör örgütü PKK tarafından düzenlenen baskında şehit olan Jandarma İstihkam Er Serhat Genç, birliğine gitmeden önce Ankara'dan ailesine mektup yazarak helallik istemiş.

  Şehit Er, mektubunda, annesini ve babasını çok sevdiğini, onlara değer verdiğini, nişanlısını da çok sevdiğini, onlardan analık babalık haklarını helal etmesini istemiş.

  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi morgundan askeri törenle alınan şehit Er Serhat Genç'in naaşı, Antalya'da Güvenlik Mahallesi'ndeki baba ocağına getirildi. Şehidin naaşı, burada Annesi Gönül Genç, babası Mehmet Genç, kardeşi Serhan Genç ve nişanlısı Ganimet Çot tarafından gözyaşları ile karşılandı. Annesi, 'Oğlum anneler gününü kutlamaya geldi' şeklinde ağıt yaktı.

  Askere girmeden önce nişanlandığı Ganimet Çot, 'Bizi neden ayırdılar' diyerek göz yaşı döktü. Şehit erin oturduğu mahalledeki evlere Türk bayrağı asan vatandaşlar terör örgütünü lanetledi. Şehit, burada edilen duanın ardından cenaze namazının kılınacağı Muratpaşa Camii'ne götürüldü.

  Antalya Müftüsü Mahmut Yeleser'in kıldırdığı cenaze namazına Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in yanısıra askeri ve mülki erkan katıldı. On binlerce vatandaş da şehidi son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Şehit Er, kılınan cenaze namazının ardından tekbirlerle Antalya Şehitlik'inde toprağa verilmek üzere gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı.

  Cenazeye katılan bazı kişiler 'Meclis'te PKK istemiyoruz. Kahrolsun PKK. Şehitler ölmez vatan bölünmez' Şeklinde slogan attı. Cenazeye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay çelenk gönderdi.

  Geçici görevle Hakkari'ye gönderilen Serhat Genç'in, karakol inşaatında kaynakçı olarak vazife yaptığı öğrenildi.

  Şehidin en büyük isteği şehit olmaktı

  Hakkari'de teröristler ile girdiği çatışmada şehit olan Gaziantepli Er Emrah Şüdüt, Ulu Cami'de öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Yeşilkent Mezarlığı Şehitliği'nde toprağa verildi.

  Şehidin ağabeyi Ali Şüdüt, "Kardeşim deli doluydu, 'Ağabey Hakkari'de şehit olacağım' diyordu. Dediğini yaptı, şehit oldu" dedi. Serumla ayakta kalan Ali Şüdüt, "Otobüsten indirdim yerine ben gideyim dedim, 'Sen gittin sıra bende' dedi. Şehit oldun istediğin oldu, kardeşim" diye konuştu.

  Anne Aliye Şüdüt'ün ağlamaktan sesi kısıldı. Ayakta durmakta zorlanan şehit annesini bayan subaylar teselli etti. Anne Aliye Şüdüt, oğlunun tabutuna sarılarak öptü. Yakınlarının tabuttan uzaklaştırmak istediği acılı anne, "Bırakın beni, oğlumu seviyorum" diye feryat etti. Cenaze namazının ardından askerlerin omuzlarında taşınan şehidin tabutu top arabasına konuldu. Kemal Köker Caddesi'nde yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş cadde sonuna kadar devam etti. Şehide saygı yürüyüşüne katılan AK Parti Gaziantep Millevetvekili Özlem Müftüoğlu, gözyaşlarına boğuldu.

  Şehidin Ulu Cami'de kılınan cenaze namazına, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Kilis Valisi Nevzat Turhan, Gaziantep AK Parti milletvekilleri, Halil Mazıcıoğlu ile Özlem Müftüoğlu, CHP milletvekili Akif Ekici, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Şendoğan Karakuş, Gaziantep İl Jandarma Komutanı Ali Tapan, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, AK Parti İl Başkanı Ökkeş Eruslu, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Erhan Ekinci, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Mustafa Yılmaz ile çok sayıda askeri ve mülki erkanın yanı sıra yüzlerce Gaziantepli katıldı.

  Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde karakola yapılan saldırıda şehit düşen Jandarma Er Eyyüp Dağtekin'in (21) cenazesi Şanlıurfa Devlet Hastanesi morgu önünde düzenlenen törenin ardından toprağa verilmek üzere Ceylanpınar'a bağlı Yukarı Doruklu köyüne uğurlandı.

  Terör örgütü PKK tarafından Aktütün Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit düşen 6 askerden biri olan Dağtekin'in cenazesi, dün Şanlıurfa Devlet Hastanesi morguna getirildi. DTP Ceylanpınar İlçe Başkanı Ahmet Dağtekin'in de yeğeni olan Dağtekin için bugün sabah saatlerinde Ceylanpınar Kaymakamlığı bahçesinde düzenlenmesi planlanan resmi tören, olası bir korsan gösteri ihtimali üzerine iptal edildi. Ailenin de Dağtekin için resmi tören istemediğini bildirmesi üzerine yetkililer, resmi törenin Devlet Hastanesi morgu önünde yapılmasını kararlaştırdı.

  Morg önünde yapılan törene şehit erin babası İbrahim Dağtekin, 50 kadar yakını ile birlikte geldi. Ayakta durmakta güçlük çeken baba Dağdetin, sık sık Kürtçe 'Eyyüp beni bırakıp nereye gittin' diyerek gözyaşı döktü. Yakınları ve askeri yetkililer tarafından teselli edilen şehit babası, bir asker tarafından yakasına takılması için kendisine verilen oğlunun fotoğrafını görünce gözyaşına boğuldu.

  Şehit erin, Türk bayrağına sarılı tabutu daha sonra morg önünde düzenlenen tören alanına getirildi. Burada yapılan törene Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, AKP Şanlıurfa Milletvekili Ramazan Başak, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kemal Emren, İl Jandarma Komutanı Albay Fahri Cici, Emniyet Müdürü Kutlay Çelik, askeri yetkililer ile bazı vatandaşlar katıldı. Özgeçmişinin okunmasının ardından yeniden omuzlara alınan şehidin tabutu, ambulansa konularak toprağa verileceği Ceylanpınar'ın Yukarı Doruklu Köyü'ne uğurlandı. Tabutun uğurlanışı sırasında da şehit erin yakınları gözyaşlarına hakim olamazken, bazılarının ambulansa girerek tabuta sarıldığı görüldü.

  DTP'li Başkan'ın yeğeni de şehit oldu

  Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde karakola yapılan saldırıda şehit düşen Jandarma Er Eyyüp Dağtekin'in (21) cenazesi Şanlıurfa Devlet Hastanesi morgu önünde düzenlenen törenin ardından toprağa verilmek üzere Ceylanpınar'a bağlı Yukarı Doruklu köyüne uğurlandı.

  Terör örgütü PKK tarafından Aktütün Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit düşen 6 askerden biri olan Dağtekin'in cenazesi, dün Şanlıurfa Devlet Hastanesi morguna getirildi. DTP Ceylanpınar İlçe Başkanı Ahmet Dağtekin'in de yeğeni olan Dağtekin için bugün sabah saatlerinde Ceylanpınar Kaymakamlığı bahçesinde düzenlenmesi planlanan resmi tören, olası bir korsan gösteri ihtimali üzerine iptal edildi. Ailenin de Dağtekin için resmi tören istemediğini bildirmesi üzerine yetkililer, resmi törenin Devlet Hastanesi morgu önünde yapılmasını kararlaştırdı.

  Morg önünde yapılan törene şehit erin babası İbrahim Dağtekin, 50 kadar yakını ile birlikte geldi. Ayakta durmakta güçlük çeken baba Dağdetin, sık sık Kürtçe 'Eyyüp beni bırakıp nereye gittin' diyerek gözyaşı döktü. Yakınları ve askeri yetkililer tarafından teselli edilen şehit babası, bir asker tarafından yakasına takılması için kendisine verilen oğlunun fotoğrafını görünce gözyaşına boğuldu. Şehit erin, Türk bayrağına sarılı tabutu daha sonra morg önünde düzenlenen tören alanına getirildi. Burada yapılan törene Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, AKP Şanlıurfa Milletvekili Ramazan Başak, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kemal Emren, İl Jandarma Komutanı Albay Fahri Cici, Emniyet Müdürü Kutlay Çelik, askeri yetkililer ile bazı vatandaşlar katıldı. Özgeçmişinin okunmasının ardından yeniden omuzlara alınan şehidin tabutu, ambulansa konularak toprağa verileceği Ceylanpınar'ın Yukarı Doruklu Köyü'ne uğurlandı. Tabutun uğurlanışı sırasında da şehit erin yakınları gözyaşlarına hakim olamazken, bazılarının ambulansa girerek tabuta sarıldığı görüldü.

  Şehit Er Uzun'un annesi gözyaşlarına boğuldu

  Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde karakola yapılan saldırıda şehit olan 1987-3 tertip er Gökhan Uzun'un naaşı, Trabzon'un Akçaabat ilçesi Kavaklı Rahman Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

  Cenaze törenine Trabzon Valisi Nuri okutan, Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Halim Tırkaz, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı. Şehidin tabutu cami avlusuna getirildiğinde babası Yaşar ve annesi Esma Uzun ile kardeşleri ve yakınları tabutun başında gözyaşı döktü. İl Müftüsü Ahmet Bulut'un kıldırdığı cenaze namazı sonrasında yapılan dualarla şehidin naaşı ambulansla taşındı. Şehidin naaşı alındığı esnada Müftü Bulut baygınlık geçirerek yere düştü. Tansiyonunun düştüğü bildirilen Bulut ambulansla hastaneye götürüldü.

  Cenazeye yoğun katılımdan dolayı Karadeniz sahil yolu bir süre trafiğe kapalı kaldı. Şehit Uzun'un naaşı Yenimahalle'deki aile kabristanında dualarla toprağa verildi.

  Doğu görevine gideceği için komutanları tarafından 10 günlük iznine gönderilen ve geçtiğimiz hafta sonu Ankara'daki birliğine teslim olan Er Gökhan Uzun, buradan da pazartesi günü Hakkari iline göreve gitmişti. Hakkari'deki birliğine önceki gün ulaşan olan Er Uzun, aynı gün gece PKK terör örgütü mensuplarının karakola saldırısı sonucu şehit düşmüştü. Yaşar ve Esme Uzun çiftinin 5 çocuğundan birisi olan Er Gökhan Uzun'un, 9.5 aylık asker olduğu öğrenildi.
 2. naat-i şerif
  Devamlı Üye

  Yılın Anneleri Onlar Görsel


  Yılın Anneleri Onlar.jpg

+ Yorum Gönder