+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Baş Ağrısı ve Şifalı Bitki Önerileri Şifalı Bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Baş Ağrısı ve Şifalı Bitki Önerileri Şifalı Bitkiler
  Bitki Önerileri nelerdir?

  Arkadaşlar sizce bitki önerileri neler olabilir lütfen bana hemen bir kaç tane bilgi yazabilir misiniz?


  bitki-nerileri.jpg

  Baş ağrısı çok yaygın fakat genelde önemsenmeyen bir hastalık tır Oysa baş ağrısı bazen çok önemli bir bozukluğun yada hastalığın sebebi olabilir Bu gibi durumlarda hastayı inceleyen hekim in teşhis gücü önemli bir rol oynar Baş ağrısı hangi hastalıklarda önem verilmesi bir belirti olabileceği açıklanmaktadır

  Bir çok hastalık belirtisinin tersine baş ağrısı, hemen herkesin zaman zaman karşılaştığı Bir belirtidir Bu belirtinin yaygın oluşuna bakarak, önemli bir rahatsızlığın yansıttığı durumların çok az olduğu sorusuna varılabilir Gerçekten, bir çok kimse, baş ağrısını normal yaşantısının kaçınılmaz sıkıntılarından biri olarak kabul eder Oysa baş ağrısı bazen çok önemli rahatsızlıkların bir belirtisidir

  Basınç değişince başta bulunan yapıların çoğu ağrıya karşı duyarlıdır Ancak beyin dokusu ağrı algılama açısından oldukça duyarsızdır Beyin ameliyatlarında beyne ulaşmak için kesilmesi gerekli diğer dokular yerel anestezi ile uyuşturulduktan sonra, beyin üzerinde ameliyat yapılırken beyin dokusuna uyuşturucu bir maddenin şırınga edilmesi gerekmez Beyni Saran ve beyin dokusunun içine kadar uzantılar veren beyin zarları fazla gerilirlerse ağrı doğmasına yol açabilirler Kafa tası kemikleri ise ağrıya karşı fazla duyarlı değildirler Kafa tasını örten kemik zarı gerildiği veya iltihaplandığı zaman ağrı oluşumuna yol açabilir Kafatası kemikleri arasında bazı hava boşlukları yer alır Sinüs adı verilen kemik boşlukları içindeki hava basıncında ki değişmeler insanı rahatsız eder Kafatası içinde bir boşluk olan iç kulaktaki basınç değişikliği de aynı sonucu doğurur Bu boşluklar içindeki basınç aniden değişirse ve değişiklik oranı fazlaysa ağrı doğar Kafatasını örten kemik zarının üstünde kafatası kasları yer alır Bunlardan bazıları alnı örter ve art kafa alanına, enseye doğru yayılır, bazısı da şakakları kaplar Çenenin oynatılması ve kaşların hareket ettirilmesi için bu kaslardan yararlanılır Bu kaslar aşırı derecede kullanılırsa yada aşırı kasılma durumunda bulunurlarsa, ağrı duyulmasına yol açarlar Bu kaslar arasında ve deri altında bulunan atardamarlar da iltihap sebebi ile ağrı oluşumuna yol açabilirler kafatası derisi ağrılı uyarılara karşı duyarlıdır

  Uzun süre kafanın bir tarafa eğik durumda tutulması sonucu görülen boyun sertlikleri ve ağrıları, kasların aşırı gerilimi sonucu oluşurlar Zihni sıkıntılar veya gerilimler, alın kaslarında kasılmalara yol açar Bu ruhsal durumlarda art kafa bölgesindeki kasları da etkilerler Bazen kafatasının içindeki ve dışındaki sinirler bir hastalık sonucu etkilenirler Mesela bir diş kökünde bulunan apse, bu noktaya yakın bir yerde bulunan sinir boyunca yayılarak sinir iltihabına yol açar Boyun omur kemiklerinin eklem iltihapların dada, bu alanda bulunan sinirlerde ağrı doğar Beyni saran zarların yangısı (menenjit) şiddetli baş ağrısına yol açar Bu durumda ateş yüksek, boyun ise başın öne doğru eğilebilmesini kısıtlayacak kadar serttir Beyin ve omurilik Sıvısında yayılan kafa içi kanamaları da meninksleri azdırıp baş ağrısına yol açar kafa içi basıncı çeşitli sebeplerle artar Otomobiller den çıkan karbon monoksit gazı ve kurşun zehirlenmesi de baş ağrılarının sebebidir Migrende sürekli baş ağrısı cinsidir  * az yemek çok uyumamak

  * havlıcan kaynatılıp çay gibi içilir

  * Anason kaynatılarak çay gibi içilir

  * Baharlı tere tohumu yutulur

  * Sinüzit ise enfiye buruna çekilir

  * Papatya kaynatılıp içilir

  * Karabaş otu kaynatılıp bal ile içilir

  * Sırta masaj yapılarak boynun yumuşaması sağlanır

  * Mideden kaynaklanırsa mide çayı karışımı içilir

  * Karanfil enfiye gibi buruna çekilir

  * Nane kaynatılarak içilir

  * Bitkisel Yağ ile masaj Bitkisel macun yenir
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye


  Baş ağrısı için Şifalı Bitkiler  badem
  Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Böbrek mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. baş ağrısı karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.
  çörekotu
  İştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa baş ağrısını keser.
  hayıt
  İdrar söktürür. Sancıları keser. Aybaşı kanamalarını düzenler. Anne sütünü artırır. Hazımsızlığı giderir. Karın ağrısı ve ishali keser. Ayak şişlerini indirir. Akrep ve arı sokmalarında kullanılır.
  melissa
  Yapraklar yatıştırıcı midevi gaz söktürücü terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığına faydalıdır. baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser. Hazımsızlık baş ağrısı ve migrende de faydalıdır. Daha çok çay halinde kullanılır.

 3. Zarafet
  Üye
  Kapalı ortamda uzun süre kalmak veya bilgisayar ekranına uzun saatler bakmak, başınızın ağrısına sebep olabilir. Başınız ağrıdığında ilk önce yapmanız gereken bol bol su içmek. Masaj yapmakta baş ağrısına iyi gelir. Eğer ağrı geçmezse bir fincan türk kahvesine 3-5 damla limon damlatıp için.
 4. Fatma
  Administrator
  Tüm bitkiler mutlaka bir hastalık veya bir problem için kullanılıyor. Maalesef ki çoğu bitki daha tam anlamıyla araştırılmamış. Bir bitki mucize gibidir, çünkü yaprağı ayrı, gövdesi ayrı ve kökü ayrı rahatsızlıklar için kullanılabiliniyor.

+ Yorum Gönder


baş ağrısı için şifalı bitkiler