+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Böbrek Hastalıkları ve Şifalı Bitki Önerileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Böbrek Hastalıkları ve Şifalı Bitki Önerileri
  Böbrek Hastalıkları ve Şifalı Bitki Önerileri Kısaca

  Kandaki bazı maddeleri süzen böbrekler; Süzdüğü maddelerle idrarın ortaya çıkışına imkan verir. İdrar içinde su, suda erimiş çeşitli zehirli maddeler bulunan ve asit etkisi gösteren bir salgıdır. Böbrekler organizmanın zehirli maddelerden kurtarılmasını ve kan suyunun değişmez bileşimi içinde kalmasını sağlaması açısından büyük önem taşırlar Böbrekler normal görevlerini yapıp-yapmadıklarını kan ve idrar tahlilleri ile ortaya çıkar. İdrarda bulunan bazı maddeler kanda da aynen vardır. Ancak idrardaki bazı zararlı maddeler ise kanda yoktur. Böbrekler insan vücudunun batın arka duvarında bel kemiğinin iki yanında bulunurlar. Üstte böbrek üstü bezleri bulunur. İnsan almış olduğu herhangi bir enfeksiyondan kandaki lokositin yükselmesi ve idrardaki lokosit ve eritrositin yükselmesine sebep olur. Bu da böbrek sancılarını ve hatta amansız ağrıları meydana getirir. Tansiyon yükselmesine bacaklarda ve yüzde şişmeye sebep olur. Ateş yapar. Vücut direncini düşürür. İlerlediğinde nefrit hastalığına sebep olur.
  Böbrekler idrarı vücuttan dışarı atmadan önce geçici bir süre için biriktirdiği torbasına, idrar borusu (üreter) diye adlandırılan birer boru ile idrarı bir çift organdır. Böbrekler vücudun arka duvarında periton denen karnın iç zarının dışında omurganın iki yanında yer alırlar. Üstlerinde diyafram, çevrelerinde yağ dokusundan oluşmuş bir zar ve kaburga kemikleri bulunduğundan dıştan gelecek darbelere karşı yi korunmuşlardır. Normal bir erişkinin böbreği yaklaşık olarak 150 gr. Ağırlığında 11*6 cm. boyutlarındadır. Derin soluk alma sırasında, böbrekler dikey yönde yaklaşık olarak 2.5 cm kadar aşağıya doğru yer değiştirirler. Her böbreğin ortasında, böbreğe gelen ve buradan çıkan damar ve sinirlerin gidiş veri olan dikey yönde bir girinti yer alır. Böbrekler ana atardamar (aort) dan çıkan kalınca iki atardamar tarafından beslenirler. Böbrek atardamarlarından dakikada 1.5 lt kan geçer. Bu miktar kalbin atım hacminin yaklaşık olarak beşte birine eşittir. Ufak yapısına karşılık bu kadar fazla kan alması bu organın vücut için ne kadar önemli olduğunu gösterir. İdrar borusunun huni şeklindeki üst ucu pelvis adını alır. Pelvis böbrek dokusu içinde daha ufak dallara ayrılır ve bu dallara kaliks denilir. Böbrekler bozulunca bir çok probleme yol açabilir. Bu durumda ortaya çıkan belirtilerin tesbiti kolaydır. İdrar yaparken sancı duyulması, sık idrar yapma ya da dışarı çıkan idrarın hacminin çoğalması bu tür belirtiler arasındadır. Bel kemiğinin iki yanında ağrı belirmesi böbreklerde iltihap olduğunu yansıtabilir. İdrarda protein ve kan hücrelerinin varlığı değerli ip uçlarıdır. Ancak bazen açıklanamayan bir anemi ya da ateş yükselmesi gibi başka nedenlerle ortaya çıkan belirtilerden bulunabilir. Kan basıncının yükselmesi, kalp yetmezliği, dokularda sıvı birikimi, vücutta istek dışı titremeler, şuurda bulanıklıkları böbrek bozukluğunda ileri gelebilir.
  Böbrek Diyabeti :
  Böbreğin glikozu tutma yeteneğinin bozukluğu sebebiyle idrarda şeker bulunması.
  Böbrek Düşüklüğü:
  Böbreğin çevresindeki yağ dokusunun yetersizliği ve taşıyıcı bağlarının zayıflığı sonucu normal olarak bulunduğu yerden aşağıya doğru kayması.
  Böbrek Koliği :
  Böbrek taşlarının idrar borusundan idrar torbasına doğru kayarken yol açtıkları sancı.
  Böbrek Ödemi:
  Böbreklerin idrara protein sızdırmaları sonucu kan protein azalmasına bağlı olarak dokularda aşırı sıvı birikimi.
  Böbrek Taşı:
  Böbreklerde oluşan taş. Bu taşın kimyevi yapısı genellikle kalsiyum oksalattır. Sırasıyla fosfat, ürik asit, ürat taşları ve bu gibi takip eder.

  * Böbrek iltihabı, böbrek yetmezliği, böbrek taşı gibi rahatsızlıklar hazırlanan bitki karışımları ile tedavi olabilmektedir. Ayrıca bu hastalıklar için Hazanbel ve kereviz tohumu birlikte kaynatılıp içilebilir.
  * Birer bardak tahin içilebilir.
  * Maden suyu içilebilir.
  * Taze üzüm yenir.
  * Bir bardak arpa suyu içilebilir.
  * Acı,tuzlu,baharatlı yememeli
  * Aç karına tere tohumu yenir.
  * Semizotu kaynatılıp içilebilir.
  * Karabaşotu bal ile kaynatılır içilebilir.
  * Pırasa kaynatılıp içilebilir
  * Yer elması pişirilerek yenir
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Böbrek Ağrısı, Şifalı Bitkiler Böbrek Tedavisi

  Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler: Alternatif Tıp Bitkiler; Hind kokası, Fener çiçeği, Mısır püskülü, Çoban kesesi, Turp, Arpa, Çördük (yabani armut)

  Hazırlanış ve Kullanım Reçetesi:

  Çördüğün taze yapraklan hind kokası tohumlarıyla sıcak suda haşlanır. Elde edilen sıvıya sirke suyu ilâve edilir. Hazırlanan bu karı-şım yemek arası bir fincan içilir.

  Fener çiçeğinin meyvesi kurutulduktan sonra havanda dövüle-rek elenir. Elenen toz macun kıvamına gelinceye kadar arpa suyu ile karıştırılır. Hazırlanan bu macundan yemekten önce bir çorba kaşığı yenir.

  Mısır püskülünün kurutulmuş koyu renklisi sıcak suda haşla-nır. Süzülerek elde edilen sıvı tatlandırılmadan sabah aç karına bir bardak içilir.

  Çoban kesesi bitkisi, dilimlenmiş turp, arpa ile birlikte kayna-tılarak süzülür. Elde edilen bu karışım soğutulduktan sonra aç karına bir fincan içilir.

 3. Fatma
  Administrator
  Böbrek taşı olanlar ve ağrısı çekenler için çok etkili bir önerim var gilaburu şerbeti hem doğal hemde çok etkili, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan böbrek taşlarınız dan kurtulabilirsiniz.
+ Yorum Gönder


böbrek hastalıkları için şifalı bitkiler,  böbrek rahatsızlığı için şifalı bitkiler,  böbreğin protein sızdırmaması için bitkisel ilaçlar