+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Bitki çayları Şifalı Bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Bitki çayları
  Bitki çayları hakkında sizin için bilgiler topladım, hangi bitki ve hangi çay neye iyi gelir konuya ekledim, şifalı günler dilerim..

  ADAÇAYI ( SALVİA OFFİCİNALİS)


  Antiseptik,bellek güçlendirici,yorgunluk ve stres giderici,uyarıcı,güç verici, midevi özelliktedir.Östrojenik özelliği nedeni ile menapoz sıkıntıları ve ağrılı period dönemlerinde kullanılır.Nefes açıcıdır ve üst solunum enfeksiyonlarında antibaktariyel özelliği vardır. Gargara yapılarak,larenjit, bademcik, boğaz ağrılarında,ağız ve dişeti ülserinde antiseptik olarak kullanılır.Ter kesicidir. Ayrıca baharat olarak kullanılır.

  Adaçayının sinirleri uyarıcı, mikrop öldürücü, ateş düşürücü özellikleri vardır.
  Hormon salgılarını uyarıcı (özellikle östrojen) özellikleri vardır. Suyu gargara yapılırsa dişetlerine ve bohaz iltihaplarına faydası vardır. Tansiyon düşüklüğüne iyi gelir. Aşırı terlemelerde kullanılır. Tansiyonu yüksek olan kişiler uzun süre kullanmamalıdır.


  ANASON (FRUCTUS ANİSİ)

  [/COLOR][/FONT]anason.jpg

  Anason genellikle gaz söktürücü olarak kullanılmaktadır. Süt artırıcı etkisi de vardır. Sinirleri rahatlatıcı uyku verici etkisi vardır. Adet ağrılarında ve menapoz dönemlerinde kullanılabilir. Havanda 1 çay kaşığı anason hafifçe ezilerek 1 su bardağı kaynar suda 10 dakika demlenerek içilebilir.

  ALTIN OTU (HERBA CETERACHİ)

  altin otu.jpg

  Altın otunun idrar söktürücü ve antiseptik özellikleri vardır. Böbrek taşlarında ve hemoroid sorunlarında kullanılabilir. Nefes darlığında da kullanıldığı bilinmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılabilir.

  ARDIÇ TOHUMU (FRUCTUS JUNİPERİ)

  ardic tohumu.jpg

  Ardıç tohumu idrar artırıcı, terlemeyi hızlandıran, antiseptik özelliği olan bir tohumdur. İdrar yolları hastalıklarında kullanılabilir. Aşırı dozda kullanılmamalıdır, böbrekleri tahriş edebilir.

  AYRIK KÖKÜ (RHİZOMA GRAMİNİZ)

  ayrik koku.jpg

  Ayrık kökünün idrar artırıcı ve taş düşürücü özelliği vardır. Mısır püskülü ve avakado yaprağı ile birlikte kaynatılarak suyu içilirse böbrek taşlarında çok daha etkili kullanılmaktadır.


  BİBERİYE (FOLİUM ROSMARİNİ)

  biberiye cayi.jpg

  Biberiye bitkisinin yaprağı ve yaprağından elde edilen uçucu yağının birçok faydası vardır. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Düşük tansiyonu biraz yükseltir. Yüksek tansiyonu olanların dikkatli kullanması gerekmektedir. Hazmı kolaylaştırıcı, safra artırıcı özellikleri vardır.


  CİVANPERÇEMİ (HERBA ACHİLLE MİLLEFOLİİ)

  Civanpercemi cayi.jpg

  Civanperçemi de birçok rahatsızlıkta kullanılan etkili bir bitkidir. Yara kapatıcı, damar büzücü etkisi vardır. Dahilen ve haricen hemoroid tedavisinde kullanılabilir. Ülser ve gastrid de faydalıdır. Adet söktürücüdür ve adet sancılarına iyi gelir. Menapoz dönemlerinde faydalıdır. Mesane (İdrar kesesi) sarkmalarında kullanılabilir. Kanser tedavisinde de yer alması gereken bitkilerdendir.


  ÇAM SAKIZI (TEREBENTHİNA)

  cam sakizi.jpg

  Çam türlerinin gövdelerini yaralayarak elde edilen özdür. Yara kapatıcı ve antiseptik özelliği vardır. İdrar yolları sorunlarında kullanılır. Ülser ve gastridi tedavi edici özelliği vardır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir. Tüberküloz tedavisinde kullanılabilir. Akciğerdeki sigara gibi zararlı maddelerin bıraktığı artıkların balgamla atılmasını sağlar.


  DEFNE (FOLİUM LAURİ)
  defne cayi.png  Defne yaprağının antiseptik özelliği vardır. Aynı zamanda midevi özelliklerinden dolayı çok kullanılan bir baharattır. Sinirleri rahatlatıcı etkisi vardır. Sinir sistemi rahatsızlıklarında kullanılabilir. Yaprağından elde edilen uçucu yağı buğu halinde teneffüs edilerek sinirsel rahatlık sağlar ve bronşite de faydalıdır.
  Defne tohumundan elde edilen yağın cilde faydası vardır. Sabun yapımında da kullanılır. Yaprağından ve tohumundan elde edilen yağlar karıştırılarak romatizmada haricen kullanılır.


  FUNDA YAPRAĞI (HERBA ERİCAE)

  funda yapragi cayi.jpg


  Funda yaprağı iyi bir böbrek çalıştırıcı ve idrar söktürücüdür. Piyasada bulunan birçok zayıflama çayının içerisinde bulunur. Yemeklerden sonra 1 su bardağı kadar içilirse yağların eritilmesinde yardımcı olur. İdrar yolları enfeksiyonlarında etkilidir.


  HATMİ (FLOS ALTHAEA)

  hatmi cicegi cayi.jpg


  Kış aylarında kuşburnu ve ıhlamur ile birlikte gün içerisinde bolca içilmesi gereken bir bitkidir. Öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelir. Ekşi tadı ve kırmızı renk verdiği için piyasada kuşburnu ile karıştırılarak satılmaktadır.


  HİNDİBA (FOLİUM CİCHORİİ)

  hindiba.jpg


  Hindiba çok eski dönemlerden beridir kullanılan, İbni Sina nın da üzerinde önemle durduğu bir bitkidir. Karaciğer hastalıklarında, kolesterol yüksekliğinde kullanılabilir. İdrar artırıcı ve gaz söktürücü özelliği de vardır.


  IHLAMUR (FLOS TİLİAE)

  ihlamur cayinin.jpg  Ihlamur herkesin bildiği ve özellikle kışın çok kullanılan bir bitkidir. Soğuk algınlıklarında ve öksürükteki faydaları artık kesinleşmiştir.


  ISIRGAN (SEMEN URTİCAE)

  isirgan otu cayi.jpg


  Isırgan bitkisi herkesin zaman zaman çok defa ismini duyduğu bir bitkidir. Kullanım alanı çok geniş olan bir bitkidir. İçeriğinde potasyum tuzları, formik asit gibi organik asitler, histamin, asetilkolin ve c vitamini bulunmaktadır.
  Kan temizleyici, idrar artırıcı etkileri vardır. Tohumunun ve yaprağının vücutta zararlı yeni oluşumları engelleyici etkisi vardır. Yani kanser veya zararsız tümörlerin oluşumunu önler.

  KANTARON (HERBA CENTAURİİ)

  sari kantaron.jpg


  Kantaronu kırmızı ve sarı kantaron olarak ikiye ayırabiliriz. Sarı kantaron sinir sistemi üzerine etkilidir. Uykusuzluğa iyi gelir. Kaynar suda demleyerek içilebilir. Veya alkolde 1 hafta bekletilerek süzülüp içilebilir.
  Kırmızı kantaron ise daha çok mide, bağırsak sorunlarında kullanılır. Mide ülseri ve gastrit sorunlarında çok etkilidir. Piyasada satılan kantaron yağları kantaronun zeytinyağında bekletilmiş halidir.


  KARABAŞ OTU (FLOS LAVANDULAE ROMANAE)

  karabas otu cayi.jpg


  Karabaş otu benim birçok rahatsızlıkta kullandığım bitkilerdendir. Karabaş otu bir lavanta türüdür. Sinir sistemi rahatsızlıklarında kullanılabilir. Kalp damar sorunlarında, kolesterol ve trigliserit i düşürücü olarak kullanılabilir.
  Antiseptik özelliği vardır. Sara, migren ve astım hastalığında kullanılabilir. Sedef ve egzama terkiplerimde de yer almaktadır. İdrar yolları iltihaplarında da kullanılır.


  KEKİK (HERBA THYMİ)

  kekik.jpg


  Kekik halk arasında bolca kullanılan bir bitkidir. Şekeri dengeliyici özelliği vardır. Kanı ve karaciğeri temizleyici etkisi vardır. Antiseptik özelliği vardır. İshali keser. Yağının bağırsak parazitlerini düşürücü etkisi de vardır.
  Yüksek kolesterolde faydalıdır.
  Yüksek tansiyon sorunu olanlar fazla kullanmamalıdır.


  OĞUL OTU (MELİSSA OFFİCİNALİS)

  ogul otu.jpg


  Yurdumuzda çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetişir. Bileşiminde tanen, sitral, sitronellol, linelol bulunur.
  Başlıca etkisi yatıştırıcı özelliğidir. Uykusuzlukta, sinirlilik durumlarında, sinirsel kalp çarpıntılarında ve tüm sinirsel kökenli rahatsızlıklarda kullanılabilir. Yan etkisi yoktur diyebiliriz. Bu bitki halk arasında "kalp damar tıkanıklığına iyi geliyor" diye bilinir fakat etkisi sadece sinirsel kalp çarpıntısını engellemesidir.


  PAPATYA (FLOS CHAMOMİLLE)

  papatya-cayi.jpg  Dünyanın birçok yerinde yaygın olarak yetişir.
  Çayı sinirsel rahatlık sağlar. Vücuttaki tüm ağrılara , adet sancılarına iyi gelir.
  Spastik kolit hastalığında kullanılabilir.
  Suyu saçlara parlaklık vermek için kullanılabilir. Kaynatılarak saçlar yıkanabilir.


  SARISABIR (ALOE VERA)

  sari-sabir.jpg  Son günlerde bir hayli ismi duyulan bu bitkinin başlıca 2 etkisi vardır. Birincisi çok iyi bir nemlendirici olmasıdır. Bu yüzden yanık tedavisinde kullanılabilir. Yaraların mikrop kapmasını engeller ve daha kolay kapanmasını sağlar. İkinci faydası ise mide bağırsak sistemine çok faydalıdır. Bağırsaklardaki mukozayı güçlendirir. Ülser, gastrit ve spastik kolit de faydalı olabilir.


  REZENE (Foeniculum Vulgare)


  rezene cayi.jpg

  Anason benzeri olup,daha çok aynı amaçlarla çocuklarda yada daha küçük bebeklerde tercih edilir.  Eklenti Eklenti  

 2. Mineli
  Devamlı Üye

  KUŞBURNU (Rosa Canina)

  kusburnu cayi.jpg

  Portakal ve limondan 10 kat daha fazla vitamin C içerir. Ayrıca B vitamini içermektedir. Bağışıklığı güçlendirici,gaz giderici,diüretik,tonik,a******ent ve midevi özelliktedir. Böbrek taşları ve kumların oluşmasını önler,birikmiş olan ürik asidi vücuttan atar, gut ve romatizmada kullanılır.
  ELMA (Fructus Mali)

  elma cayi.jpg

  Diyetik lifli (pektin), sindirim sistemini güçlendirici, bağırsak temizleyici ve hareketlerini düzenleyicidir.  ALIÇ (Crataegus monogyna)

  alic cayi.jpg

  Yörsel Adları: Yemişen, Edran, Geviş, Akdiken

  Kullanım Alanları: Kalp hastalıkları, kalp ritim bozukluğu, kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası yüksek kan basıncı.
  Not: Tıbbî tedaviyi destekleyici olarak da kullanılabilir. Sürekli kullanımda bile hiçbir yan etkisi yoktur, bağımlılık oluşturmaz.


  ATKUYRUĞU (Equisetum arvense)

  at kuyrugu.jpg


  Yörsel Adları: Kırkkilitotu, Zemberekotu.

  Kullanım Alanları: Romatizma, gut, kronik öksürük, bacak ödemleri, idrar yolları ve böbrek iltihabı, akciğer hastalıkları, dişeti ve ağız iltihabı.
  Not: Ödem çözücü niteliğinden ötürü ağır kalp ve böbrek hastaları, doktora danışarak kullanılmalıdır. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

  KÜÇÜK ÇİÇEKLİ YAKIOTU: (Hypericum perforatum)


  yaki otu.jpg

  Kullanım Alanları: Prostat büyümesinden kaynaklanan idrar zorluğa karşı.

  Not: Uzun süreli aralıksız kullanımlarda, bazı bünyelerde kabızlığa yol açabilir. Bilinen başka bir yan etkisi yoktur.


  MELİSA: (Melissa officinalis)


  melisa-cayi.jpg

  Yörsel Adları: Oğulotu, Kovanotu, Limonnanesi.

  Kullanım Alanları: Uyku bozuklukları, sinirsel rahatsızlıklar, işlevsel kalp rahatsızlıkları, sinilsel kaynaklı mide ve bağırsak rahatsızlıkları, organizmanın dengelenmesi ve savunma gücünün yükseltilmesi.
  Not: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.  ÖKSEOTU: (Viscum album)


  okse otu.jpg

  Yörsel Adları: Çekem, Burç, Gevele, Gövelek, Gökçe.

  Kullanım Alanları: Yüksek kan basıncı, alçak kan basıncı, hormon dengesi, elipsi, kronik kramplar, histeri, atardamar sertliği, kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu, menapoz sıkıntılarının tümü, kalp krizine karşı önlem, kalp krizi sonrası önlem.

  Not: Albümine karşı duyarlı kişilerin ve tüberkiloz hastalarının kullanması doğru olmaz. Önerilen dozajlarda kullanıldığında bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.


  MAYIS PAPATYASI: (Chamomilla recutita)


  mayis papatyasi.jpg

  Yörsel Adları:Yörsel Adları: Tıbbî papatya, Babunç.

  Kullanım Alanları: Bebeklerin ve küçük çocukların rahatsızlıklarına karşı, kramp çözücü, yatıştırıcı, gaz söktürücü, tüm mide rahatsızlıkları, safrakesesi kaynaklı mide rahatsızlıkları, sinirsel kaynaklı mide rahatsızlıkları, üst solunum yolları tahriş ve iltihabı, zor iyileşen yaralar, anal ve vajinal bölge tahriş ve iltihabı, kronik nezle, kronik ağız içi iltihabı, sinirsel rahatsızlıklar.
  Not: Papatya çayı ile göz banyosu yapılmamalıdır. Konjoktivit'e yol açabilir. Önerilen dozlara uyulduğunda, bilinen hiçbir yan etkis yoktur.

  SİNAMEKİ: (Cassia angustifolia)

  sinameki cayi.jpg

  Kullanım Alanları: Genel anlamda kabızlık.

  Not: Kanyatılarak demlenip içilen çay, dışkıyı sulandırarak ishal benzeri dışkılamaya sebep olur ve böylece, bağırsak dengesi olumsuz etkilenebilir. Sinameki çayı, kaynar suyla haşlanarak demlenip, ılıklaşınca içildiğinde, dışkıyı yumuşatır ve dışkılamayı kolaylaştırır. Soğuk suda 10-12 saat bekletilerek de demlenilebilir.


  AYNISAFA: (Calendula Officinalis)

  aynisafa cayi.jpg

  Kullanım Alanları: Lokal deri problemlerinin dıytan tedavisinde kullanılan en önemli bitkidir. Tüm yüzeysel yarala, ezikler, güneş yanıklarına karşı etkilidir. Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserine karşı kullanılabilir. Merhemi, mantar rahatsızlıklarında (Özellikle kaşıntılı ayak mantarı) çok etkilidir.
  Not: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Alerjilere çok ender rastlanır.


  KEDİOTU KÖKÜ: (Valleriana officinalis)


  kediotu koku.jpg

  Yörsel Adları: Kırmızı Kantaron, Kırmızı Mahmuz Çiçeği.

  Kullanım Alanları: Sinirsel kalnaklı tüm rahatsızlıklar ve ağrılar, stres kaynaklı gerginlik, endişe, korku ve sinirlilik halleri, uyku bozuklukları, baş ağrısı, migren, sinirsel kalp çarpıntısı, histeri, dişilik organı ağrıları, sinirsel kaynaklı mide şişkinlikleri ve ağrıları, menepoz rahatsızlıkları.
  Kediotu yatıştırır ve rahatlatıcı bir canlılık kazandırır.

  Not: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.


  FRENK KİMYONU: (Carum cavri)

  frenk kimyonu.jpg


  Yörsel Adları: Karaman Kimyonu, Nemse Kimyonu, Ermeni Kimyonu.

  Kullanım Alanları: Mide şişkinliği, kramplı mide ve bağırsak rahatsızlıkları, sinirsel mide ve kalp rahatsızlıkları, bebek, çocuk ve yetişkinlerde gaz söktürücü, mideyi güclendirici, safrakesesi salgılarının dengelenmesi, genç kızlarda ağrılı âdet görme ve salçalı ağır et yemeklerinde, sindirimi kolaylaştırıcı baharat olarak.
  Not: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

  EĞİR KÖKÜ: (Acorus calamus)

  egirkoku.jpg

  Yörsel Adları: Hazanbel, Azakeğeri.

  Kullanım Alanları: Sindirim sistemini güçlendirici, mide asitlerini yatıştırıcı, iştah açıcı, sindirim sistemini uyarıcı, vejetatif sinir sistemi kaynaklı mide ve bağırsak hastalıkları, kötü karakterli bağırsak hastalıkları, ısınmayan el ve ayaklar.
  Not: Anne adaylarının kullanması doğru olmaz, Uzun süre aralıksız kullanılmamalıdır. Dozajlara uyularak uygulanan 2-3 haftalık tedavi sürelerinde hiçbir yan etki oluşturmaz
 3. Ziyaretçi
  bu site çok gsl herşey var
 4. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Ihlamur :
  Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak
  çay halinde kullanılır.Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla
  karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler.

 5. Nesrin212121
  Yeni Üye
  bazı bitkilerin Şifa faydaları da bir o kadarı zararları da var, Ada çayının faydaları girip,öksürük ve soğu Algınlığı ve kış ayların da çok içilen bir bitkidir,Ada çayın mesela Hamile veya tansiyon yada emziren Anne çok fazla kullanması tavsiye edilemez.

+ Yorum Gönder