+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Her derde deva kenger sakızı Şifalı Bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  Her derde deva kenger sakızı Şifalı Bitkiler
  Kenger sakızının faydaları, Kenger sakızı nedir..?  kenger sakizi.jpg

  Diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında büyük etkisi olduğu belirtilen sakızın, iltihaplanan veya patlayan kulak zarının tedavisinde, safra kesesindeki taşların düşürülmesinde, mide ağrısı ve şişkinliğinde, iştah açıcı ve hazımsızlık rahatsızlıklarında, tansiyon, yüz felci ile şeker hastalarına iyi geldiğine dair halk arasında yaygın bir inanış bulunuyor.
  Kenger Otunun Faydaları


  kenger sakizi otu.jpg
  Kramp çözücüdür.
  Hazımsızlığı giderir.
  Sinirleri güçlendirir.
  Migrene karşı faydalıdır.
  İyi bir kan temizleyicidir.
  Terletir ve vücuda rahatlık verir.
  Kenger sakızı çiğnenirse iştahı açar.
  Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.
  Dişleri temizler ve diş etlerini kuvvetlendirir.
  Antioksidan etkileri ile cilt ve prostat kanserine karşı koruyucudur.
  Karaciğer iltihabı dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu iltihabı, siroz ve kronik karaciğer hastalılarında olumlu katkılar sağlar.
  Soğuk kış günlerinde ya da fazla rüzgarlı ve cereyanlı ortamlarda bulunan insanlarda sıkça rastlanılan bir durum olan yüz felcini önlemede oldukça yararlı.
  Bunun yanında kenger sakızı çiğnemek çene gevşemesini giderebilir, patlamış kula zarını düzeltebilir, safra kesesinde taş düşürmeye yardımcı olabilir, hazmı kolaylaştırabilir, şeker ve tansiyonu düşürmrebilir, kalp damarlarının gevşemesinde yardımcı olabilir. Oldukça sert ve tadı acı olan bu sakız şifa kaynağı olması bakımından oldukça rağbet görüyor.
  Kenger otu, sebze olarak kullanılabileceği gibi meyveleri kavrulup toz haline getirilerek kahve olarak da kullanılabilir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kenger (Gundelia tournefortii), papatyagiller (Asteraceae) familyasından 40-50 cm yüksekliğinde, tüylü çok yıllık, sütlü, dikenli bir otsu bitki türü.

  Gövdeleri basit veya az dallı, kısa ve kalındır. Yapraklar derimsi, damarlı beyazımsı tüylü, gövdedekiler sapsızdır. Çiçek durumu küreye benzer bir baş şeklindedir. Çiçekler morumsu-kırmızı renklidir. Baş kısmı olgunlukta sarımsı-yeşil renk alır ve dikenler hariç 1 cm kadar uzunlukta olup serttir.
 3. Fatma
  Administrator
  Kenger sakızı oldukça zor çiğnenen sert bir sakız türüdür, kengerin gövdesi kesilince beyaz yapışkan bir sıvı akar bu sıvı kenger sakızı olarak bilinir.
+ Yorum Gönder