+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda yerfıstığının yararları - yer fıstığının faydaları - yer fıstığı nelere iyi gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  yerfıstığının yararları - yer fıstığının faydaları - yer fıstığı nelere iyi gelir
  Yer Fıstığı Faydaları ve Yararları

  Protein, yağ ve E vitamini açısından zengin bir besin olan fıstıkta B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri de bulunur.

  Fıstığın Faydaları:

  -İçinde bulunan B1 vitamini kan şekerinin yakılması, kalp sağlığının korunması ve öğrenme gibi beyin fonksiyonları için gerekli olan bir vitamindir.Yaşlanmaya karşı vücudu koruduğu gibi alkol ve sigaranın zararlı etkilerini de azaltır.
  -İçerdiği B3 vitamini kolesterolü düşürür, dolaşımı arttırır, zihni açar.

  Yerfıstığı vücuda enerji ve kuvvet verir. Kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Cinsel gücü arttırır. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Kalp sağlığına iyi gelir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Başta Meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini destekler. Kandaki şeker oranını ayarladığı için şeker hastalarına faydalıdır. Yerfıstığı yağı kabızlığa iyi gelir. Gastrit, Mide yanması ve ekşimesi şikâyetlerini azaltır.  Yerfıstığı Nasıl Kullanılır?

  Fıstık çerez olarak kullanıldığı gibi yağı da kullanılır.

  Potasyum ve B1 vitamini içeriğiyle yüksek besin değeri bulunan yer fıstığı, kolestrolü düşürüyor ve kan şekeri düzeyini kontrol altında tutuyor. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halis Arıoğlu, yer fıstığının, içerdiği yağ, protein, karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler ile değerli bir besin kaynağı olduğunu söyledi.

  BİTKİSEL YAĞDAN İYİ

  Yer fıstığı yağının doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin olduğunu belirten Arıoğlu, yer fıstığı yağının, tat ve dayanıklılık özellikleri bakımından pek çok bitkisel yağdan, daha üstün olduğunu, bu nedenle yer fıstığı yağı çok fazla tüketildiğini kaydetti.

  YEMEKLERDE KULLANIN

  Yer fıstığı yağının sıvı olarak kızartmalarda, sıvı veya margarin olarak yemeklerde, pastacılık ile biyodizel üretiminde kullanıldığını anlatan Arıoğlu, ayrıca, bisküvi, şekerleme, çikolatalı ürünler, fıstık katkılı dondurma, fıstık ezmesi yapılarak kullanıldığını da sözlerine ekledi.

  UYARILAR: Damar sertliği ve kolesterolü olanlar fıstıktan uzak durmalıdır.
 2. Fatma
  Administrator

  Yer fıstığı, birçok hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde etkili oluyor Ayrıca Yer fıstığı dünyanın en faydalı besinler arasındadır.
+ Yorum Gönder


yer fıstığının faydaları nelerdir,  fıstık neye iyi gelir,  yer fıstığı neye iyi gelir,  kabuklu fıstık neye iyi,  kabuklu fistik neye iyi