+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda ada soğanı nedir - ada soğanı nelere iyi gelir - ada soğanını nasıl kullanmalıyız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  ada soğanı nedir - ada soğanı nelere iyi gelir - ada soğanını nasıl kullanmalıyız
  Ada soğanı nedir

  Adasoğanı (Urginea maritima, scille) : Zambakgillerden, bir çeşit bitkidir. Yaprakları uzun şerit şeklindedir. Çiçekleri; yeşil ve beyaz damarlıdır. 2 kilogram kadar olan soğan kısmı, yapraklarının altındadır. Acı ve zehirlidir. 7,5 gram adasoğanı öldürebilir. İçeriğinde “Scillarena glikozidi” vardır. Organik asitler, tanen, saponin, müsilaj ve çeşitli glikozitler barındırır.Tazeyken kullanılmaz. Aksi halde zehirlenme ve kusmalara yol açar. Soğanın etli olan orta kısmı dilimlenerek kurutulur. Sonra dövülüp toz haline getirilir. Ev ilaçlarında çok dikkatli kullanılması gerekir.
  Ada soğanının Faydaları:
  * Kalp hastalıklarında oldukça faydalı bir bitki olan adasoğanı kalbi kuvvetlendirir.
  * Kan dolaşımını düzenler
  * Kalp yetmezliği ve buna bağlı şikayetleri azaltır.
  * Nefes darlığını giderir.
  * İştah açıcı, balgam ve idrar söktürücüdür.

  Ada soğanı nasıl kullanılır:
  Ada soğanı su ve hamurla pişirilip yenirse göğüs ağrısına ve nefes darlığına iyi gelir. İdrar zorluğu, siyatik, dalak, baş ve ayak ağrılarında da faydalıdır. Ada soğanı, kalp yetmezliğine karşı kediotu ve alıç ile karıştırılarak çay yapılırsa oldukça faydalı olur. Zehirli bir bitki olan adasoğanı doğru miktarlarda kullanılırsa faydası görülmekle birlikte yanlış dozlarda zehirlenme ve buna bağlı olarak da bulantı, kusma ve ishale neden olabileceği için dikkatli olunmalı ve bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Böbrek hastalarının da kullanmaması gerekir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Ada soğanı bitkisiyle tedavii için kesinlikle uzmanı olduğuna inandığınız kişilerden yardım alınız. Kalp hastalıklarında oldukça faydalı bir bitki olan adasoğanı kalbi kuvvetlendirerek kan dolaşımını düzenler ve kalp yetmezliği ve buna bağlı şikayetleri azaltır.
+ Yorum Gönder


ada soğanı nasıl kullanılır