+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda karadut pekmezi nelere iyi gelir - Karadut Pekmezinin Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  karadut pekmezi nelere iyi gelir - Karadut Pekmezinin Faydaları
  Pekmez ve faydaları?

  Pekmez bazı vitaminlerce zengindir. Ülkemizde her 100 aileden birinin yetersiz vitamin aldığı tespit edilmiştir. Sofralarımızda pekmez bulundurduğumuz takdirde, günlük vitamin ihtiyacımızın % 20’si karşılanabilecektir. Pekmezde tiamin ve pyridoxin (B6) vitaminleri yeterli miktarda mevcuttur. Pyridoxin (B6) kan hücrelerinin yapımında, sinir sistemi ve cilt sağlığında, vücuttaki yağ ve kolesterol miktarının kontrolünde vazifelidir. Günlük B6 vitamini ihtiyacının % 15’i pekmezle karşılanabilir.
  Son zamanlarda büyük şehirlerde nüfusun büyük bir kısmı, pekmezin yerine diğer tatlandırıcıları tercih eder duruma gelmiştir. Değerli bir gıda maddesi olan ve gelişme dönemindeki çocukların daha sağlıklı bir yapıya kavuşmalarında önemli bir rolü olan pekmezi halkımıza hatırlatmakta büyük faydalar olacaktır.

  Pekmezin Faydaları
  • Kış aylarında yaygın olarak tüketilen pekmez, demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri bakımından çok zengindir. Ayrıca, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı ve ishali tedavi edici özelliği vardır. Özellikle gençler, hamile kadınlar
  • Pekmez hızla kana karışabilecek nitelikte bir gıda maddesi olduğundan acil enerji ihtiyacı için gerekli bir gıda maddesidir. İki yemek kaşığı (20 g) pekmez insan vücudu için çok değerli olan 2 mg demir, 80 mg kalsiyum ve 58 kcal enerjiyi içermektedir.
  • Pekmezdeki şekerin yüzde 80’i, glikoz ve fruktoz halinde olduğundan, bebeklerin beslenmesinde pekmez çok önemli bir role sahiptir. Anne sütü olmadığında hekim kontrolünde bebeklere pekmez verilebilir. Bebeklik çağında beyin çok hızlı geliştiği için enerjiye ihtiyacın oldukça fazla olduğunu, bebeğe yeterli glikoz verilmediği takdirde beyin gelişmesinde duraklama veya yetersizlik olabilir. Kana geçmesi çok kolay, beynin tek enerji kaynağı olan glikoz, pekmezde yeterince bulunmaktadır'
  • Pekmezin vitaminlerce de zengin olması nedeniyle , sofralarda pekmez bulundurulması halinde günlük vitamin ihtiyacının yüzde 20'si karşılanabilmektedir.
  • Tüketilen her 100 gram pekmezin, kalori olarak 575 gram süte, 150 gram ekmeğe, 195 gram ete eşdeğerdir.
  • Pekmezde bulunan glikoz ve fruktoz, sindirim sisteminde parçalanmaya ihtiyaç duymaksızın kana basit difüzyon ile geçebilmektedir. Böylece vücut yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir sürede enerji kazanmaktadır.''  Karadut meyvesi çok güçlü antioksidan içemektedir.
  Bu güçlü antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İçerdiği flavonoidler sayesinde kalbi koruyucu, yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunuyor. Karadut bitkisi böceklenmeyen tek organik bitkidir. Betakaroten ihtiva eder. Yalnız zamanı çok çabuk geçtiği için en bol olan zamanlarında kaynatarak şurubunu yapabilir ve bu
  Karadut’un pekmezini yapabilirsiniz. Sağlık ve gençlik kaynağı olan bu karadut pekmezini mutlaka tüketmelisiniz.

  Karadut Pekmezi nelere iyi geliyor?

  * Halsizliği, aşırı yorgunluğu giderir.

  * Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına tavsiye edilir.

  * Kanı temizler anemi hastalarına tavsiye edilir.

  * Kan basıncını düşürür.

  * Sindirim sistemi kronik hastalığına faydalıdır.

  * Mide salgılarını arttırır.

  * Sindirim sistemini düzenler.

  *Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlar.

  * Kronik gastrit ve hepatit tedavisinde kullanılabilir.

  * Uykusuzluğa iyi gelir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Kara dutun en bilinen faydası ağız a kansızlıkiçi yaralarını iyleştirmesidir. Ayrıca kansızlık problemi olanlarda etkiliolmuştur. Şeker hastalığınada iyi geldiği söyleniyor.
 3. Ziyaretçi
  mukemmel bır sıfa kaynaği organık dut pekmezı gercekten harıka yemenızı tavsıye edrım
+ Yorum Gönder


karadut pekmezinin faydaları,  karadut pekmezi,  karadut pekmezi faydaları,  kara dut pekmezi,  karadut pekmezi neye iyi gelir,  karadut pekmezinin faydalari