+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Hurmanın faydaları - hurma nelere iyi gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  Hurmanın faydaları - hurma nelere iyi gelir
  Hurmanın faydaları


  'Doğumu 2 şey hafifleştirir. Bir su sesi bir de suni sancı. Suni sancının maddesi hurmanın çekirdeğinin zarı arasında vardır.'
  Kutsal topraklarda hacıların vazgeçilmez ikram ve hediye kalemi olan hurmanın insanlara faydaları saymakla bitmiyor.


  hurman-n-faydalar-.jpg

  Stresten kronik hastalıklara ve doğuma kadar birçok konuda faydaları bilimsel olarak ispatlanan hurma, bu günlerde hacıların evlerindeki müstesna yerini aldı.

  Hurmayla ilgili çeşitli araştırmalar yapan Ali Coşkun, Medine'deki hurma bahçesinde, hurmanın faydalarını anlattı.

  Hurma ağacının erkek ve dişiden oluştuğunu ve insanlar tarafından aşılandığını ifade eden Coşkun, aşılama yapılmazsa yetişen hurmanın yenemeyeceğini kaydetti.

  Hurmanın senede bir defa kuru veya yaş olarak toplandığını söyleyen Coşkun, bir ağaçtan 70-150 kilogram arasında ürün alınabileceğini belirtti.

  Peygamber Efendimizin (sav), "Medine-i Münevvere'nin Harem sınırları içinde yetişen hurma şifadır." hadisini hatırlatan Coşkun, Hz. Muhammed'in (sav) ektiği ağaçtan olan hurma Acve ile ilgili de şu hadisi anlattı: "Kim sabah 7 Acve hurması yerse ona zehir bulaşmaz."

  Hurmanın, insanların hayatını devam ettirecek bütün vitamin ve mineralleri barındıran tek gıda olduğunu vurgulayan Coşkun, Hz. Meryem'in Hz. İsa'yı bir hurma ağacının alında doğurduğunu anlatarak, bu konudaki ayeti okudu.

  Coşkun, bir doktorun kendisine, "Doğumu 2 şey hafifleştirir. Bir su sesi bir de suni sancı. Suni sancının maddesi hurmanın çekirdeğinin zarı arasında vardır." dediğini de anlattı.

  Coşkun, hurma ağacının kökünde yavrularının da olduğunu söyledi. Coşkun, hurma ağacının gövdesindeki liflerin ve yapraklarının da geçmişte ve günümüzde insan için faydalı birçok işte kullanıldığını vurguladı.

  Coşkun, Peygamber Efendimizin (sav), "Yaprağı düşmeyen ve kâmil bir Müslüman'a benzeyen ağaç, hurma ağacıdır." hadisini de okuyarak, "Stresli ortamlarda çalışanların sabah, öğle ve akşam 3'er adet yemesi tavsiye ediliyor. Sinir sistemine iyi gelen B6 vitamini hurmada çok yoğun." dedi
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Hurma Pekmezinin Faydaları

  hurma pekmezi 1.jpghurma-pekmezi-2.jpghurma pekmezi.jpg

  Pekmez, aslında çok eskiden beri bilinen ama kıymeti çok daha sonra anlaşılan bitkisel karışımlardan. Pekmezin faydaları gerçekten çoktur. Mesela çok iyi bir anti oksidan olan pekmez, aynı zamanda kan yapıcı besinlerin başında gelir. Şifa kaynağı olan pekmezin daha etkili olabilmesi için şu şekilde tüketmeniz tavsiyemizdir. Sabah aç karnına bir çay bardağı ılık suyun içine, 2 tatlı kaşığı pekmez koyup, üzerine limon sıkarak içerseniz, bu kansızlık ve demir eksikliğine çare olacaktır.

  Peki hangi pekmezin hangi faydası vardır?


  Hurma pekmezi, uzun süre aç kaldığınız zamanlarda, üzerinizde oluşan halsizliğe karşı çok faydalıdır.
  Spor yapanlar içinse adeta enerji içeceği görevini görür.
  Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıcı bir etkisi vardır.
  Zihnin ve bedenin gelişmesine yardımcı olur.
  Kuru öksürüğü keser.
  Boğaz ağrısını giderir.
  Bronşit ve soğuk algınlıklarına karşı oldukça etkilidir.
  En önemlisi kansere karşı bitkisel bir çözümdür.
  Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
 3. Fatma
  Administrator
  İdeal bir besin kaynağı olan hurma oldukça faydalıdır. Hurma iklimi sıcak olan yerlerde yetişir. Hurma sağlık için gerekli olan yaklaşık 10 elementi yanında barındırır.
+ Yorum Gönder


hurma pekmezi neye iyi gelir,  hurma neye iyi gelir,  hurma nelere iyi gelir,  yaş hurma neye iyi gelir,  kara hurma nelere iyi gelir,  hurma neye faydalıdır