+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda karaciğere iyi gelir - safra kesesinin şifalı bitkisi - hindiba nelere iyi gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  karaciğere iyi gelir - safra kesesinin şifalı bitkisi - hindiba nelere iyi gelir
  Hindiba faydaları nelerdir, hangi hastalıklar için kullanılabilir?


  hindiba.jpg

  Safra kesesi ve karaciğer hastalıklarına birebir. Kanı temizler! Peki nasıl tüketeceğiz?

  MUHTEŞEM HiNDiBA

  Safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, karaciğeri en olumlu etkileyebilen bitkilerden biridir. Günde yenilen 5-6 çiçek sapı, kronik karaciğer iltihaplarında iyileşme sağlayabilirİbn-i Sina bu bitkinin yapraklarının yıkanmadan ve soğuk su ile yapılan ekstrelerinin kullanılmasının gerektiğini savunan özel bir kitapçık hazırlamıştır.

  "Hindiba Risalesi" denilen bu kitapçıktan yazmalar İstanbul kütüphanelerinde bulunur. Bostan Hindibası, Frenk Salatası, ve Göynek adlarıyla da bilinir İbn-i Sinanın "Hindiba Risalesi" Süheyl Ünver tarafından 1930 yılında "Hindiba Mucizesi' adıyla Türkçe'ye çevrilmiştir.

  Ülkemizde yabani olarak bulunmayan bu bitki İstanbul ve Bursa'da özel olarak yetiştirilmektedir. Bu muhteşem bitkiler şu hastalıklara iyi gelmektedir: Safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, karaciğeri en olumlu etkileyebilen bitkilerden biridir. Günde yenilen 5-6 çiçek sapının, kronik karaciğer iltihaplarında iyileşme sağlayabilir . Bu saplar şeker hastalığına da iyi gelebilir.

  HiNDiBAYI NASIL HAZIRLAYACAKSINIZ


  hindiba 1.jpg


  Çayı hazırlamak: Yarım tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kara hindiba kökü bir su bardağı dolusu suya akşamdan eklenir sabah kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülür. Bu çay kahvaltıdan yarım saat önce ve yarım saat sonra bölünerek içilir. l Bitki salatası: Bitkinin köklerinden ve yapraklarından hazırlanır, çiçek sapları çiçekleriyle birlikte yıkanan kara hindiba sapları çiçeklerden ayrılarak günde 5-10 tane yenebilir.

  KANI TEMiZLEDiĞi GiBi ROMATiZMAYA DA YARDIM EDER


  hindiba-cicegi.jpg  Deri kaşıntılarını, egzamaları ve temriyeleri iyileştirebilir. Mide sıvılarını düzene sokar ve midede birikmiş maddeleri temizler. Taze çiçek sapları karaciğer ve safrakesesinin çalışmalarını düzenler. Hindiba, içerdiği mineral tuzların yanı sıra, metabolizma hastalıklarına karşı çok önemli maddeleri de içerir. Kan temizleyici etkisi sayesinde, romatizma ve gut hastalıklarında da yardımcı olabilir.

  SUYU KOZMETiKTE KULLANILIYOR

  hindiba otu.jpg


  Sarılık ve dalak hastalığında da hindiba başarıyla kullanılabilir. Hindiba kökü, çiğ yenildiğinde veya kurutulup çay biçiminde kullanıldığında, kan temizleyici, sindirim kolaylaştırıcı, ter ve idrar söktürücü ve canlandırıcı etkilere sahiptir. Bu kökler kanı inceltir ve kanın koyu olması halinde başarıyla kullanılabilir. Eski bitki kitapları, hindiba yapraklarının ve köklerinin kaynatılarak, suyunun kozmetik olarak kullanıldığını yazıyorlar.

  Hazırlayanlar: Dr. Yaman SÖNMEZ ve Tarihçi Yazar Ahmet ALMAZ.. 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Karaciğer, omurgalı ve bazı diğer hayvanlar için hayati bir organ olma özelliğini taşır. Karaciğeriniz vücudunuzdaki en ağır ve en büyük organlardan biridir. Karaciğer Vücudun şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolar Kandaki şeker miktarını ayarlar.
+ Yorum Gönder


hindiba neye iyi gelir,  hindiba nelere iyi gelir,  hindiba otu,  safra kesesine iyi gelen bitkiler,  hindiba,  safra kesesine iyi gelen şifalı bitkiler