+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Zencefil Çayı Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Zencefil Çayı Nasıl Yapılır
  Zencefil Çayı Nasıl Yapılır kısaca
  Arkadaşlar zencefil çayı nasıl yapılır lütfen sizlerden ricam bana kısaca açıklar mısınız?

  Zencefil çayı: Değirmende inceltilmiş yarım tatlı kaşığı zencefil , bir bardak dolusu soğuk suya eklenir, hafif
  ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır. 5-6 dakika hafif ısıda kaynatılır ve süzülür. Gerektiğinde bir bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir.

  Zencefil çayının diğer bir hazırlanış şekli : Bir çaydanlıkta kaynatılmış 4 fincan suya büyükçe bir parça taze zencefil veya 1-2 kök kuru zencefil, 1 çubuk tarçın (yaklaşık 3 cm.), 4 kakule tanesi, 3 diş karanfil, 1-2 yaprak taze nane katılır. Çaydanlık ateşten alınıp kapağı kapalı olarak 15 dakika demlenmesi sağlanır. Daha sonra 2 yemek kaşığı siyah çay veya arzuya göre 1 tatlı kaşığı yeşil çay eklenir. Karışım, 5 dakika dinlendirilir. Süzüldükten sonra esmer şeker veya bal ile tatlandırılır. Tatlandırıcı olarak bal kullanılacaksa, çayın biraz ılınmasını beklemek gerekir. Sıcak gıdalara bal katmak sağlık açısından uygun değildir.
  Zencefil Çayı Nasıl Yapılır
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye


  Zencefil Çayı hazırlanışı
  zencefil cayi2.jpg
  Zencefil çayını zencefil tozundan ya da taze zencefil kökünden hazırlayabilirsiniz. Toz zencefil kullanacaksanız 1 bardak için 1 çay kaşığı toz yeterli olacaktır. Taze zencefil içinse 1-2 dilim, kabuğu soyulmuş zencefili 1 fincanlık kaynamış suya atın ve kısık ateşte 15 dakika kadar bekletin. Çayın tadı çok acı gelirse balla tatlandırabilirsiniz.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Zencefil çayı bir çok faydalı yönü vardır, zencefil çayı sindirim baş ağrısı adet ağrısı vede solunum yollarını açmaya iyi gelir zencefil çayı çok faydalıdır tabi bilinçli kullanılınca..
+ Yorum Gönder


zencefil çayı