+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Sığır Kuyruğu Otunun Kullanımı ve Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Sığır Kuyruğu Otunun Kullanımı ve Faydaları
  Sığır Kuyruğu Otu nedir


  Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın güneşli bölgelerinde doğal olarak yetişen sığır kuyruğu otu (Verbascum thapsus) pek çok sağlık sorunu için tedaviye yardımcı bitkisel tedavi reçetesinde kullanılmaktadır.

  s-r-kuyru-u-otu-nedir.jpg


  Sığır kuyruğu bitkisi 2-3 metre uzunluğa kadar büyüyebilir ve yaprakları 15-20 cm uzunluğa kadar ulaşır. Sarı yapraklar bitki ekildikten iki yıl sonra bitkinin üst kısımlarında, yaz aylarında açar. Sığır kuyruğu otu daha çok iltihap önleyici, aneljezik ve antiviral özellikleri ile bilinmektedir. Yaprakları ya da yağı hastalıkların tedavisinde kullanılır.  Sığır Kuyruğu Otu Faydaları


  •Solunum bozuklukları, bronşit tedavisine yardımcı olur
  •Kulak ağrısını geçirmek için kullanılır
  •Güneş yanıklarını hafifletmek için kullanılır
  •Kuru öksürük tedavisinde kullanılır
  •Astım semptomlarını azaltır
  •Küçük kesiklere uygulanır
  •İdrar söktürücü olarak kullanılır
  •Balgam söktürücü olarak kullanılır
  •Karaciğer ve dalak hastalıkları tedavisinde kullanılır

  Eski Roma zamanında sığırkuyruğu otu daha çok soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılmaktaydı. Akciğer ve bronş tıkanıklığını hafifletmek, mukusu atmak için en çok başvurulan bitkilerden biriydi. Aneljezik ve antiseptik özellikleri otun verem, idrar söktürücü, astım belirtilerini hafifletici ve balgam söktürücü olarak kullanılmasını sağlamış.

  Sığırkuyruğu otuyla hazırlanan çayın astım belirtilerini çok kısa sürede azalttığı ve rahatlama sağladığı bilinmekte. Bu çayı hazırlanmak için bitkinin ilk yılında verdiği ham, yeşil yapraklar kullanılıyor.
  Olgunlaşmamış yaprakları aynı zamanda açık yaraların sarılmasında ve gıdaların bozulmadan saklanmasında kullanılan sığır kuyruğu otu orta çağlarda kilise tarafında akciğer hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmış.
  Sığır Kuyruğu Otu Kullanımı

  Sığır kuyruğu otu pek çok farklı şekillerde kullanılabiliyor. Yapraklardan hazırlanan çay solunum zorlukları için, şurubu uyku bozuklukları ve stresi azaltmak için, yine yapraklardan hazırlanan püresi ya da yaprağın kendisi cilt hastalıkları için kullanılabilir. Yapraklardan hazırlanan ve ebegümeci köküyle karıştırılan çayın ses kısıklığına iyi geldiği ve balgamın sökülmesine yardımcı olduğu biliniyor.

  Sığır Kuyruğuyla Çay Nasıl Hazırlanır

  Bir yemek kaşığı kurutulmuş yaprağı demliğe atın ve üstüne içeceğiniz bardak kadar kaynar su ekleyin. Yapraklar 5 dakika kaynar suda kaldıktan sonra ateşten alın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Sarımsı renkli, dayanıklı ve ince tüylerle kaplı olan ve iki yıl ömrü olan bir bitkidir. Bu Bitki ilk yıl çiçek açmaz ancak ikinci yılın Sonbaharında çiçek açmaya başlar ve çiçekleri parlak sarı renkte olur. Gövdesinden başlayarak açılmaya başlayan bu çiçekler daha sonra meyvelere dönüşür ve bu meyveler tohum verir. Bir çok faydası vardır bunlardan biri de Mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir.
+ Yorum Gönder


sığır kuyruğu,  sığır kuyruğu otu