+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Aloe Vera Faydaları ile Şifa Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Aloe Vera Faydaları ile Şifa Hakkında Bilgi
  Aloe Vera hakkında bilgi

  aloe-vera-gelly.jpg

  projekt_aloevera.jpg
  Aloe Vera
  ■Aloe Vera Latince Adı : Aloe vera

  Aloe vera
  Aloe vera yaprakları dikenli bir ağaçtır. Bu bitkinin yapraklarından çıkan jelin şifa özelliği bulunmaktadır. Jel oksijenle temas ettikten sonra bir çeşit oksitlenme yapmakta ve yaklaşık 5 saat içinde şifa özellikleri ortadan kalkmaktadır.

  Evlerde süs bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Saksılarda yetiştirilen aloe vera yaprakları güneş altında bir metre uzunluğa ulaşabilir. Fazla suyu sevmez, ne zaman toprağı kurursa o zaman sulanmalıdır. Ne kadar susuz kalırsa o kadar iyi köklenir ve çürüme riski azalmış olur.

  ■Aloe veranın İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği
  Acı madde, antrakinon türevleri, uçucu yağ, vitamin, mineral, enzim, şeker, lignin, saponin ve aminoasitler ve reçine taşır.

  ■Aloe Veranın Halk Arasındaki Adı
  Genellikle sarısabır veya öd ağacı olarak adlandırılsa da bazı yörelerde azvay adıyla da bilinir.Aloa vera olarak da yanlış yazılır.

  ■Aloe Veranın Faydaları (Yararları) ve Tıbbi Etkileri
  Aloe vera’nın deri üzerine iyileştirici, yumuşatıcı, nemlendirici ve yaşlanmayı önleyici etkisi vardır. Yaşlanmayı önleyici etkisi çok yönlüdür: Çok iyi bir temizleyici olduğu için ölü hücreleri kaldırır ve derinin küçük gözeneklerini temizler. Bir yandan derideki atık ve toksinleri kaldırırken, içerdiği vitamin, mineral ve amino asitlerle deriyi besler ve yeni hücre yapımını arttırır.

  Aloe vera dudakta bulunan uçuktan, genital organ ve ciddi bacak ülserlerine kadar çeşitli yaralarda başarıyla kullanılmıştır. Özellikle antivirutik etkisi nedeniyle uçuklarda 3 gün gibi kısa bir sürede iyileşmeyi sağlar.

  Safra yapımını arttırır. Taze yaprakları jelatinoz bir sıvı salgılayarak tahriş olmuş deride iyileştirici etki gösterir. Güneş yanığı ve egzamalara karşı da kullanılır.

  Ayrıca aloe vera bitkisinden elde edilen özler, kozmetik sanayinde de kullanılarak çeşitli kozmetik ürünlerinin yapımına katkıda bulunmuş ve insanların kullanımına sunulmuştur.

  Deri hastalıklarında sarısabırın içindeki jel çıkarılarak yaraya sürülür.

  Yıllardan beri yanık tedavilerinde, yaraların iyileştirilmesinde kullanılmıştır. Aynı zamanda acıyı ve şişkinliği azaltan etken olup deri ülserleri, egzama ve sedef hastalığı tedavilerinde de kullanılır. Belirtilen hastalıkların tedavisinde, aloe vera jel olarak kullanılmalıdır.

  Kabızlık tedavisinde sarısabır toz haline getirilir, kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.

  Saç dökülmesine karşı aloe vera sirke karıştırılarak saç dipleri ovulur..

  ■Aloe Vera Jel Olarak Nasıl Kullanılır?
  Tedavi amacıyla ilk önce yaşlı yapraklar kullanılmalıdır. Alınan yaprak ortadan ikiye ayrılarak yaranın üzerine kapatılır veya çıkarılan jel yaraya sürülür. Yaprak blendırdan geçirilerek sıvı veya jel haline getirilir ve hemen buzdolabına konulur. Bu sıvı 4 hafta süreyle kullanılabilir. Stabilize edilmemiş bu aloe vera jeli dondurulmamalı veya yüksek ısıda tutmamalıdır, aksi takdirde faydalı etken maddeler parçalanabilir.

  ■Aloe Vera Sıvı Olarak Nasıl Kullanılmalıdır?
  İçilecek aloe vera hazırlığı, kesilen ince küçük yaprak parçalarının kaynak suyuna konularak 1 gün buz dolabında tutulması ile hazırlanır. Bu aloe vera sıvısı, içindeki yapraklar çıkarıldıktan sonra içilir. Aloe vera sıvısının acı tadının giderilmesi için içine meyve suyu katılabilir.

  ■Aloe Veranın Zararları Veya Yan Etkileri
  Kullanıldığında mide krampları veya aşırı ishal oluşursa dozu düşürmek veya kullanıma ara vermek gerekir. Hamileler veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi bağırsak sorunları, aktif mide ülseri veya kanaması olanların aloe vera ekstrelerini, hekim tavsiyesi ve gözetimi olmadan dahilen kullanmaları tavsiye edilmez.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Aloe jeli denilen sivi, yapraklarin güneste bekletilerek veya isitilmasi ile elde edilir. Koyu kahve renklijelatinimsi parçalar halindedir. Aloe Vera besin değeri yüksek bir bitkidir. Vücudu kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Safra söktürür. Müshil etkisi gösterir ve kabızlığı giderir.
+ Yorum Gönder


aloe vera,  aloe vera bitkisi nasıl kullanılır,  aloe vera bitkisi,  aloe vera nasıl kullanılır