+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Menisküs Yırtık Belirtileri Nelerdir? Menisküs Yırtığını Nasıl Anlarız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Menisküs Yırtık Belirtileri Nelerdir? Menisküs Yırtığını Nasıl Anlarız
  Menisküs Yırtık hakkında bilgiler

  Arkadaşlar bana hemen menisküs yırtık hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  Diz ekleminde c ve o şekliyle uyluk ve baldır kemikleri arasında yer alan kıkırdak kıvamında eklem içi yapılardır. her diz ekleminde iki tane menisküs bulunur. daha ziyade dizide bulunmaları nedeniyle varlığı önlenen menisküsler vücutta eklemleri korumak, işlevlerine yardımcı olmak gibi görevleri üstlenmişler. eklemin uyum ve sıkılığını artırmak, şok emilmesi, kontrol düzeyin artırılması, eklemin beslenmesine yardımcı olmak gibi ayrıntılı vazifeleri vardır.

  menisküs yaralanmasının sebepleri neler olabilir ?

  menisküsün çeşitli sebeplerden dolayı zedelenmelerine, yırtılmalarına, ezilmelerine menisküs yaralanmaları ismi verilir.

  küçük de olsa zorlanma, düşme, çarpma,
  şiddetli bedensel egzersizler,
  dizin uyluk altında aşırı iç ve dış dönmesi ya da aşırı gerilme hareketleri gibi faktörler derhal her vakit yırtığın oluşmasında ön koşuldur. bu bir spor müsabakasında olabileceği gibi düz zemindeki basit düşmelerle dahi oluşabilmektedir. günlük yaşamda sporcularda karşılaşıldığını duyduğumuz bu hastalık, derhal herkesin yaşayabileceği bir sorundur.

  menisküs yaralanmasının belirtileri nelerdir

  belirtiler şiddetli ağrı, yırtık, menisküs parçasının iki eklem yüzeyi arasına sıkışması neticesi klasör yarı bükük konumda kilitlenmesi şeklinde ortaya çıkabilir. bu stil yaralanmaya maruz kalmış kişinin klasörde yavaş gelişen şişlik, hareketlerle artan diz ağrısı, zaman zaman de dizde kilitlenme neticesi hareketsizlik hali oluşur.

  erken teşhis önemlidir

  yırtık bir menisküsle günlük faaliyetine devam eden kişilerde yırtığın oluşturduğu düzensizlik nedeniyle eklem yeterince fonksiyon yapamaz. bu da erken dönemde kıkırdak hasarına, bu nedenle kireçlenme tabir edilen osteoartrite yol açar. dolayısıyla, basit düşme veya spor faaliyetleri sonrasında meydana gelen ağrı ve şişlik basite alınmadan en yakın doktora başvurulmalıdır.

  menisküs yaralanmasının teşhis yöntemleri ?
  mr (emar)
  tanı maksatlı menisküs yırtığı ameliyatından sonra hastanın işine dönme müddeti 1-2 ayı bulurken, artroskopik yöntemle yapıldığında hasta 1 hafta içerisinde işine dönebilmektedir.
  klasik yöntemle yapılan ameliyattan sonra hasta 2 hafta koltuk değneği kullanırken, artroskopik ameliyattan sonra hasta derhal basabilmekte ve hiç koltuk değneği kullanmamaktadır. kesi yeri çok ufak olduğu için yara iyileşmesinde sorun olmaz, ameliyat sonrası iltihaplanma riski çok düşüktür.
 2. Ziyaretçi

  Babam bişey olmamıştır diyo doktora gerek yok diyo ama bence ciddi bişey olabilir ne yapmalıyım
 3. Asel
  Bayan Üye
  Babam bişey olmamıştır diyo doktora gerek yok diyo ama bence ciddi bişey olabilir ne yapmalıyım
  Geçmiş olsun, erken teşhis önemlidir, bir doktora görünebilirsiniz.
 4. Fatma
  Administrator
  Menisküs insan dizinde yer alan kıkırdaktır, ve ani bir hareketle yırtılabilir, yaş itibariyle doku özeliğini kaybedebilir genelikle menüsküs hastalıklarında ameliyat ile tedavi uygulanır.

+ Yorum Gönder


menisküs nasıl anlarız,  menisküs yırtığını nasıl anlarız,  menisküs olduğumu nasıl anlarım,  menisküsü nasıl anlarız,  menisküs olduğunu nasıl anlarız,  meniskus olduğumu nasıl anlarım