+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Nefes darlığı bronşit İçin şifali bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Nefes darlığı bronşit İçin şifali bitkiler
  Nefes darlığı bronşit İçin şifali bitkiler kısaca

  Nefes Darlığı Bronşit İçin Şifali Bitkiler2.jpg

  Akciğerdeki hava yollarının
  ,
  (bronşların) daralmasıdır. Kıl, toz, yumurta, süt, aspirin ve çiçek tozu astım sebebi olabilir. Bronşiyal astımda balgam çıkarma ve hırıltılı öksürük görülür.

  Sigarayı bırakmalı, şişmanlamamalı ve üzülmemelidir. Katkı maddeleri astımlı hastalar için zararlı olmaktadır. Süt çocuklarında inek sütü alerjisi olursa doktora danışarak diyetten süt çıkarılmalıdır.

  At kuyruğu, biberiye, çemen, ebegümeci, hünnap, ısırgan otu, sinirli ot, semiz otu, adam otu, ban otu, lavanta ve mahlep kullanılır.

  Adaçayı astım hastaları için yararlıdır. 1 tatlı kaşığı
  ,
  yaprak 1 su bardağı kaynar su içine konur demlenir. İki dakikadan daha fazla kaynatılmamalıdır. 10 dakika demlenir. Süzüldükten sonra günde 2-3 bardak içilir. Anason suda kaynatılır ve içilir. Tohumu çay gibi demlenir.

  Andız otu astım için : Eskiden tüberküloz
  ,
  tedavisinde kullanıldığı bilinen andız otu kökü, ezilip balla karıştırılarak yenirse, astıma faydalıdır. Yarım tatlı kaşı ince kıyılmış andız otu kökü orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir ve 8-10 saat demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak çay, ısıtılarak ve sıcak olarak içilir.

  Uyarı : Yüksek dozajlar, kusmaya ve mide ağrısına yol açar. Alerjik tepkiler görülebilir. Bilinen başkaca yan etkisi yoktur. Gebelik sürecinde kullanılmaz. Çocuklarda dozaj yarıya indirilmelidir.

  Akasya astıma yararlıdır. Yarım litre suya 10-15 gr. Akasya yaprağı veya akasya çiçeği katılır ve kaynatılır. Bu çaydan sabahları yarım bardak içilir.

  Anason astım ve nefes
  ,
  darlığında kullanılır. Tohumu çay gibi demlenir.

  Ballıbaba astım için kullanılır.

  Biberiye astım ve bronşite iyi gelir. 1 çay kaşığı biberiye otu 1 bardak su içinde birkaç veya 1 fincan içilir. Yapraklarından ve çiçeklerinden çayı demlenir. Baharat olarak et yemeklerinde kullanılabilir.

  Astım için 50 gram çörek otu yağı, 10 gram biberiye yağı ile karıştırılır ve bu karışımdan günde 2 defa yarımşar çay kaşığı içilir.

  75 gram kadar çam filizi 1
  ,
  litre su içinde bir gün bırakılır ve kaynatılır. Sonra 910 dakika dinlendirilir. Bu su balla karıştırılarak günde 2 fincan kadar içilirse astıma iyi geldiği bildirilmektedir.

  Çam fıstığı astım ve nefes darlığına iyi gelir.

  Çörek otu alerjiye iyi geldiği, bu nedenle de astım ve deri hastalıklarında kullanılır. Çörek otu çörek otu yağının kür halinde 8-10 hafta yemeklerle beraber bol su alınarak tüketilmesi tavsiye edilir. Çörek otu çocuklar günde tatlı kaşının dörtte biri kadar, yetişkinler ise yarım tatlı kaşığı kadar alabilir.

  Deve
  ,
  tabanı astım, nefes darlığı, bronşit gibi hastalıklar da kullanılır. Deve tabanı deve tabanı suda kaynatılır ve buharı solunursa astıma faydalıdır. Deve tabanı kaynatılır suyu içilir.
 2. Zarafet
  Üye

  Nefes darlığı nedenleri; Kanda oksijen azalması ya da artık maddelerin çoğalmasına yol açan herhangi bir durum nefes darlığına neden olur. Nefes darlığı nöbeti geçirildiği zaman bir bardak suyun içine bir kaç damla limon suyu bir tatlı kaşık şeker ekleyip kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra içine bir çay kaşığı sinirli ot ekleyip demlenmeye bırakacağız. Demlendikten sonra günde 2-3 kez içilir.
 3. Merve Altıok
  Devamlı Üye
  nefes darlığı çeken hastaların bol nane ve adaçayı tüketmeleri gerekir. ayrıca evlerinde havayı nemlendiren aletlerden olması da tedaviye yardımcı olacaktır
 4. Fatma
  Administrator
  Özelikle akciğer ve kalp hastaları nefes darlığı problemi yaşar. Demir eksikliğide nefes darlığına sebep oluyor. Sık sık nefes darlığı yaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurun

+ Yorum Gönder


bitkiler,  şifalı bitkiler,  nefes darlıgı olanlar hangi bitkiler iyi gelir,  hünnap