+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Karanfil Yağı Neye İyi Gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Karanfil Yağı Neye İyi Gelir
  Karanfil Yağı Neye İyi Gelir kısaca

  Arkadaşlar sizce karanfil yağı neye iyi gelir bana kısaca açıklar mısınız?

  Karanfil Yağı Neye İyi Gelir 1.jpg.

  Diş Bakımı: Karanfil yağının belki de en önemli kullanım alanlarından bir tanesi de diş bakımıdır. Yağın mikrop öldürücü özellikleri nedeniyle diş ağrısı, boğaz şişliği, diş eti iltihabı, ağız ülseri gibi şikayetlere bitkisel çözüm amacıyla kullanılmaktadır. Karanfilin diş ve ağız bakımında kullanılmasının nedeni ise dişçilikte yoğun olarak ihtiyaç duyulan öjenol bileşiğini içermesidir. Boğazın yumuşatılmasında seyreltilmiş karanfil yağı yardımı gargara yapmak çok fayda sağlamaktadır. Diğer yandan ağız kokusu için karanfil yağı ilk akla gelen çözümlerden bir tanesidir.
  Çin’de ve Hindistan’da eski çağlarda diş çürüklerini tedavi için karanfil yağı kullanılmıştır. Dişte oluşan oyukların üzerine bir pamuk parçasına emdirilmiş karanfil yapı konulduğunda diş çürümesini durduran etki oluşturmaktadır. Bu nedenle günümüzde bir çok diş macununda karanfil özü kullanılmaktadır. Karanfil yağı ile karıştırılan çinko oksit diş hekimleri tarafından diş dolgusuna alternatif olarak geçici çözüm şeklinde kullanılmaktadır. Bu sayede dolgu yapılmasına olanak olmayan hallerde geçici olarak diş çürümesi durdurulabilmektedir.

  Diş ağrısına acil çözüm !
  Diş ağrısı dayanılması en zor ağrılardan birisidir. Güzel kokusu ve sayısız faydalarıyla karanfil diş ağrısına karşı en etkili çözümlerden biridir. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur veya gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

  Enfeksiyonlara Bitkisel Çözüm…
  Karanfil yağının ve içerdiği temel bileşen olan öjenol sebebiyle dermatofit enfeksiyonlarına yol açan mantarlar (Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum) üzerinde kuvvetli etkisi bulunur.

  Antiseptik özellikleri nedeniyle, karanfil yağı yara , kesik, uyuz, mantar, mantar enfeksiyonları, isilik, uyuz, vs böcek sokması yaralarının doğal ve bitkisel tedavisi için kullanılabilir. Karanfil yağı doğal haliyle oldukça kuvvetli bir antiseptik etki yaptığı için su ile seyreltilmiş biçimde kullanılmalıdır. Hassas cilt yapısına sahip kişiler kesinlikle karanfil yağı kullanırken dikkatli olsunlar.

  Karanfil Yağı ile Sivilceye Doğal Çözüm…
  Sivilce sorunu olan kişilerde sivilce kızarıklıklarını ve sivilcelerin oluşturduğu şişlikleri geçirmek için de karanfil yağı kullanılmaktadır. Diğer taraftan karanfil yağı ciltte oluşan lekeler ve kırışıklıklar için de doğal tedavi amacıyla fayda sağlayan bir bitkisel yağdır.

  Karanfil Yağı ile Strese, Uykusuzluğa, Depresyona ve Unutkanlığa Bitkisel Çözüm…
  Karanfil yağı hem doğal bir afrodizyak hem de mükemmel bir stres giderici etkisi olan bir bitkisel uçucu yağdır. Zihin açıcı ve dikkat toplamayı kolaylaştırıcı özelliği ile zihinsel yorgunluğu giderir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla uygun miktarlarda tüketilen karanfil yağı zihini açar, berraklaştırır ve unutkanlık, hafıza kaybı, aneksiyete, depresyona sorunu çekenlere yardımcı olur. Diğer yandan uykusuzluk veya uyku bozuklukları çeken kişilerin daha rahat uyku çekebilmeleri amacıyla karanfil yağı tüketmeleri önerilir.

  Karanfil Yağı ile Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm…

  Karanfil yağı tuz ile karıştırılır ve alnına şakak bölgesine uygulandığında, soğutucu-serinletici etki sağlar ve baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur.

  Ayrıca hazımsızlığa, arpacık şikayetine, kulak ağrısına, mide bulantısına, öksürüğe, balgama, bronşit , astım, sinüzit gibi solunum yolları hastalıklarına, soğuk algınlığı şikayetlerine iyi gelmektedir. Diğer yandan karanfil yoğu oldukça etkili bir detoks bitkisel ürünüdür.

  Metabolizma hızını artıran karanfil, çay olarak ta tüketildiğinde zayıflatan çaylar kadar etkili olabilmektedir. Uzak doğu ülkelerinde karanfil yağı, erken boşalma bitkisel tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır.

  Karanfil yağının saça faydaları:
  Saç besleyici ve saçtaki kırılmaları önleyici etkisi nedeniyle saç bakımında karanfil yağından çokça faydalanılır.
  Karanfil yağının diğer faydaları şunlardır:
  Kozmetikte: Karanfil yağı kozmetik kremler ve losyonlar içerisinde sıklıkla bulunan bir bitki yağıdır. Ayrıca aromaterapi, masaj tedavisi gibi alanlarda da karanfil yağından yararlanılır. Stres nedeniyle oluşan tutulmalar ile kas gerilmelerine ve romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.
  Karanfil yağı, antiseptik, antiviral ve antifungal (mantar hastalıklarına karşı ) kullanılabilen
  ,
  bir yağdır. Bilinen pek çok faydası vardır.
  Kullanım Şekli : Dahilen; 1 fincan suya 1-2 damla damlatılarak içilir. Diş ağrılarında pamuk üzerine damlatılarak diş üzerine tatbik edilir.
  Masaj için kullanırken, en az 100 cc sabit yağ (susam,tatlı badem vb) ile karıştırılarak kullanılmalıdır.
  Karanfil Yağı Hazırlama : Bir kavanoza karanfil doldurulur. Üzerine bitkiyi iyice örtecek kadar zeytinyağı ilave edilir. (yoksa küf oluşur) 2 hafta güneşte ya da sıcak bir yerde durduktan sonra süzülüp tekrar aynı yağın içine yeni bitki
  ,
  eklenir. 2 hafta daha bekletilir. Arada çalkalamakta fayda vardır. Bu süre sonunda süzülen yağ şişelenir.
  Yan tesirleri: Yüksek miktarda kullanıldığında zararlıdır. Karanfil yağı saf olarak yüksek dozajda alınır ise zehirlenmeye sebep olabilir. İçerisindeki yüksek miktardaki eterli yağ, epitel dokuyu tahriş eder.

  Yüzdeki Kepeklenmeye Karşı Karanfil…
  Karanfil, içinde bulunan esans çok tesirli maddeler bakımından sadece, mükemmel bir çiçek değil, “Tıbbi Bitki” olarak da büyük önem ve değer taşır. Karanfilden, pek çok ev ilacı yapılır. Bunlardan birisi de yüzdeki kepeklenme için hazırlanabilinen bir reçetedir.
  Uygulama: Bir diş karanfil iyice dövülür toz haline getirilir, bir su bardağı kaynar
  ,
  suda kaynatılır. 10 – 12 dakika sonra, demlenmeye bırakılır, iyice süzülür. Akşamları, yüz, alışılagelmiş şekilde temizlenir. Daha sonra yüze bolca, karanfil suyu sürülür. 30 -35 dakika sonra, yüz bol soğuk suyla yıkanır. Karanfil esansının mikroplara karşı tesiri de vardır. Ciltte beliren kepeklenmeye karşı çok iyi gelen ev reçetesi için küçük bir karanfil yeterlidir.
  Başka bir uygulama: Bir diş karanfil, bir su bardağı kaynar suda haşlanır. Karanfilin de öğütüp toz haline getirilmesi gerekir. Hazırlanan çay 10 – 15 dakika demde tutulduktan sonra süzülür. Akşam, yüz iyice temizlenir, karanfil suyu sürülür, 25 – 30 dakika sonra yüz soğuk suyla yıkanır
 2. Zarafet
  Üye

  Karanfil tohumu kuruduktan sonra kaynatılıp çay gibi içilir. Bu içecek boğaz ağrısına iyi gelir. Karanfilin ağrı kesici etkiside var. Ayrıca, balgam söktürücü özeliğide var. Ve öksürük kesicidir.
 3. Ziyaretçi
  karanfilin erken boşalmaya yardımcı oldugu söylenıyor dogrumu
 4. Harbikız
  Devamlı Üye
  Uzmanlar stres kaynaklı olduğu bilgisini vermişler ve karanfilin hem strese hemde erken boşalmaya yardımcı olduğunu da eklemişler.
 5. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Karanfil yağı :
  Oleum Caryophylli Dişhekimliğinde antiseptik ve ağrı kesici olarak, dahilen ise gaz
  söktürücü olarak kullanılır.

+ Yorum Gönder


karanfil yağı,  karanfil yağı neye iyi gelir,  karanfil yağının faydaları,  karanfil yağı nelere iyi gelir,  karanfil yagi,  karanfil yağı ne işe yarar