+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Lavanta çiçeğinin Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Lavanta çiçeğinin Faydaları
  Arkadaşlar sizlerden ricam bana lavanta çiçeğinin faydaları ile ilgili bilgi verir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Lavanta çiçeğinin Faydaları Nelerdir..

  lavanta cicegi.jpg

  Lavanta Çayının Faydaları. Lavanta Çiçeği Faydaları Nelerdir? alı görünümlü çok yıllık bir bitki olan lavanta (Lavandula angustifolia) ince uzun yaprakları gümüşi, çiçekleri ise menekşe renklidir. Çiçeklerin ferahlatıcı hoş bir kokusu vardır.

  Çiçekler temmuz ağustos aylarında tomurcuk halindeyken toplanır. Saplarıyla beraber toplanan çiçekler demet halinde bağlanıp gölge bir yere asılarak kurutulur. İyice kuruduktan sonra çiçekler saptan ufalanarak ayrılır.

  Lavanta çiçeğinin en önemli maddesi uçucu yağdır. Gerçek lavanta çiçeği en az % 1 uçucu yağ içerir. Lavanta yağı parfümeri ve kozmetik sektöründe güzel kokusu için kullanılır. Lavanta yağı güçlü antiseptik etkiye sahiptir.

  Güney ve Doğu Afrika, Kanarya Adaları, Güney Avrupa, Akdeniz ülkeleri, Arabistan ve Hindistan’ın güneydoğusunda yetişir.


  Lavantanın Faydaları – Lavanta Ne İşe Yarar?

  • Lavanta geleneksel tıpta sinirsel baş ağrısı, nevralji ve kusma gibi sorunlar için kullanılmıştır.

  • Lavanta bitkisinin içerisinde p-cymene, alpha-pinene, cinnamaldehyde ve carvone gibi teskin edici (sedatif) etkin maddeler bulunur.

  • Lavanta çayı sinir ve yorgunluktan kaynaklanan baş ağrılarında rahatlama sağlayabilir. Yatmadan önce içilecek bir fincan lavanta çayı uykuya yardımcı olabilir. Lavanta sinir sistemini rahatlatır ve stres seviyesini azaltır.

  • Dünya genelinde ortalama her üç kişiden biri farklı nedenlere bağlı olarak uyku proplemleri yaşamaktadır. Uykusuzluğa sebep olan faktörler arasında ilk sırayı psikolojik nedenler oluşturur. Bunun dışında alkol ya da ilaç kullanımı, çeşitli akut veya kronik hastalıklar da uyku sorunlarına yol açabilir.

  • Bazı küçük çaplı araştırmalar lavanta esansiyel yağının, anksiyete, stres ve postoperatif ağrı ve alopeside (saç dökülmesi) olumlu etkiler sağlayabileceğini göstermiştir.

  • Merkezi sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisi nedeniyle uykusuzluk tedavisinde kullanılır. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu lavanta çiçeğinin uykusuzlukta kullanımına onay vermiştir.

  • Uyku proplemlerinde çay ve aromaterapi (haricen) şeklinde kullanılabilir. Özellikle sinirsel tip uyku sorunlarında etkili olur.

  • Lavanta yağı genellikle masaj, akupunktur ve Şiroterapik manipülasyon gibi bütünleştirici tıp uygulamalarında kullanılır.

  • Lavanta yağının sedatif etkisi solumayla ve cilt yoluyla oluşur.

  • Lavanta yağı ayrıca, mikropların üremesini engelleyen antiseptik amaçlarla ve aromaterapide kullanılır.

 3. Fatma
  Administrator
  Kurutulmuş lavantayı küçük tülbent keselere koyup kıyafet dolaplarınıza yerleştirirseniz dolabınız devamlı misk gibi kokar ayrıca bu lavanta kesesini bebeğinizin yastığına yakın bir yere koyarsanız bebeğiniz rahat bir şekilde uyuyacaktır.
+ Yorum Gönder


lavanta çiçeği,  lavanta cicegi,  Lavanta çiçeği.,  lavanta çiçeği resmi,  lavanta ciceyi