+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Mide Bulantısına Iyi Gelen Bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mide Bulantısına Iyi Gelen Bitkiler
  Arkadaşlar sizce mide bulantısına iyi gelen bitkiler nelerdir bana kısaca açıklar mısınız?

 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mide Bulantısına Iyi Gelen Bitkiler Nelerdir
  Halk arasında midesi bulanan kişiye su içirilmemesi gerektiği ile ilgili yanlış bir kanı vardır. Tam tersi midesi bulanan kişiye bol bol su içirilmelidir. Çünkü su midedeki asitleri etkisiz hale getirmeyi sağlayacaktır. Su içmenin sonucunda kusma gerçekleşebilir. Kusma insanı yıpratıcı ve kötü bir durum olsa da midenizde rahatlamayı sağlayacaktır.


  Mide Bulantısı.jpg

  Nedenleri :

  Mide bulantısının farklı nedenleri vardır. Bunların başında mide bozukluğu (ki bu duruma halk arasında mide üşütmesi de denilir), yüksek ateş, viral enfeksiyon gelir. Bakteri bulaşmış ya da bozulmuş yiyeceklerin yenilmesinin arkasından da mide bulantısı gelişebilir. Mide bulantısının bir diğer sebebi de kullanılan bir ilaç varsa bu ilacın yan etkisi olabilir. Bazen migren rahatsızlığı da mide bulantısı yapabilir. Kişilerin kullandığı sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklarda mide bulantısına sebep olabilir. Mide bulantısının bir hastalığa dayanmayıp en sık görülen nedeni ise taşıt tutmasıdır. Hamilelik bulantılarıyla karıştırmamak gerekir.

  Unutmamak gerekir ki her zaman söylediğimiz gibi tedavi nedenin tedavisidir. Yani önce rahatsızlığın nedenleri araştırılmalı daha sonra buna uygun tedavi uygulanmalıdır. Bunun için önce doktora başvurunuz.

  Öneriler : Mide bulantısı için halk arasında en çok bilinen yöntem naneli limondur. Rahatlama da sağlamaktadır. Bunun için Bir çay fincanı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı nane ve bir küçük parça kabuğuyla birlikte limon katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülüp günde 3 öğün birer çay fincanı içilir.

  *Bir çay fincanı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı toz zencefil katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülüp içilir.

  *Bir çay fincanı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülüp günde 3 öğün birer çay fincanı içilir.

  *Bir çay fincanı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı adaçayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülüp günde 3 öğün birer çay fincanı içilir.

  *Bir çay fincanı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı ince kıyılmış civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülüp günde 3 öğün birer çay fincanı içilir.

 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Mide Bulantısı hakkında kısa bilgi

  Midede duyulan ve insana kusacak gibi bir duygu veren hale bulantı denir. Nedenleri çok çeşitlidir. Yemeklerin mide ve bağırsaklarda gereği gibi hazmedilmemiş olması, mide, bağırsak, safra kesesi, karın zarı veya böbreklerde iltihaplanma, mikroplu hastalıklar, sigara tiryakiliği, alkoliklik ya da sinir bozukluğu mide bulantısına neden olabilir. 1-2 gün içinde geçmezse, doktora başvurmak gerekir.

  Tedavi için gerekli malzeme : Nane, limon.
  Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 çorba kaşığı nane ve orta boyda bir limonun kabukları konup, 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra 1 çay bardağı içilir.
 4. Fatma
  Administrator
  Mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerden biride nane ve yoğurt karışımıdır. 1 tatlı kaşığı kuru naneyi bir kase yoğurda karıştırıp yerseniz mide bulantılarınız geçer veya sade bir maden suyuna bir kaç damla limon ekleyip içerseniz mide bulantınıza iyi gelecektir.

+ Yorum Gönder