+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Kolesterole Iyi Gelen Bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kolesterole Iyi Gelen Bitkiler
  Arkadaşlar sizce kolesterole iyi gelen bitkiler nelerdir bana kısa bir bilgi yazabilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kolesterole Iyi Gelen Bitkiler Nelerdir

  Sarımsak

  Sarımsak mutfaklarda yaygın şekilde yer alan ve kolesterolü düşüren bitkilerden biridir. İçerdiği ajoen ve alisin adlı maddeler fazla kolesterolün vücuttan atılmasını sağlar. Bu maddelerden en iyi şekilde yararlanmak için sarımsağı taze olarak tüketmeniz önerilir.

  Safran

  Asya ve Hint mutfağına aromasını katan safran bitkisi, sağlığa faydalarıyla da oldukça değerlidir. Safrandaki aktif kimyasal bileşen, krosetin, kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir.

  Cayenne Biberi

  Daha çok Jamaika, Çin ve Hint mutfaklarında rastladığımız Cayenne biberi yemeklere acılığıyla ayrı bir tat katar. Batı’da pek çok acı sosta bu biber kullanılır. İçerdiği kapsaisin maddesi sayesinde hem acılığını hem de kolesterol düşürücü özelliğini kazanır.

  Zencefil

  Tıpkı safran gibi zencefil de Asya ve Hint yemeklerinin vazgeçilmez malzemeleri arasındadır. Keskin aroması ve tatlı-acı tadıyla yemeklere özel bir lezzet katar. Bu bitkinin kökleri kandaki fazla kolesterolün temizlenmesine yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra zencefil, kan dolaşımını hızlandırır ve damar tıkanıklığını önler.

  Karnıyarık Otu


  Karnıyarık otu Çin kökenli bir bitkidir ve müsilaj denen bir lif türü içerir. Sıvıyla temas ettiğinde müsilaj genişler ve sindirim sistemindeki fazla kolesterolü , daha kana karışmadan emebilir.

  Ginseng


  Ginseng bitkisi ürünleri, Batı dünyasında enerji arttırıcı olarak yaygın şekilde pazarlanmaktadır. Bu bitkinin pek sözü edilmeyen bir başka önemli özelliği ise, ginsengin ‘ginsenosid‘ denilen kimyasallar içermesi ve bu kimyasallar sayesinde kolesterolün vücuttan atılmasını sağlamasıdır.

  Alıç Bitkisi

  Alıç bitkisi, kolesterolün damarların duvarlarında birikmesini önleyebilir. Ayrıca bu bitki damarları genişleterek kan dolaşımını iyileştirir ve bu da vücudun fazla kolesterolden kurtulmasını kolaylaştırır.

  Zerdeçal

  Zerdeçal, Hint körisine altın rengini veren bitki olarak bilinse de, zerdeçalın geleneksel tıpta kullanımı epey eskilere uzanır. Eski Ayurvedik şifacıların, sarılık için başvurduğu zerdeçalın bugün, içerdiği ‘kurkumin‘ adlı madde sayesinde kolesterolü düşürebildiği ve felce neden olan kan pıhtılarını çözebildiği düşünülmektedir.

  Çay

  Çay yaprakları dünya genelinde, sıcak veya soğuk içeceklerin üretiminde kullanılır. Çay yapraklarındaki ‘tanen‘ adlı maddeler vücudu fazla kolesterolden arındırabilir. Çayın kan dolaşımı üzerinde de olumlu bir etkisi vardır.

 3. Fatma
  Administrator
  Alıç bitkisi kolesterolün düşmanıdır diyebiliriz. Eğer alıç bitkisi veya meyvesini bulamasanız, alıç sirkesi de aynı işi görür. Ama alacağınız sirke organik olmalı aksi takdirde hiç bir faydasını görmezsiniz.
+ Yorum Gönder